«
5-turk-pop-klibi

Günümüzün bir çırpıda unutulan şarkılarına inat 1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi hala büyük ilgi görüyor!

Aslında 90’lı yılların 5 değil sayısız pek çok klibi akıllara kazınmış vaziyette. Dönemin en üretken en sevilen sanatçılarının oluşturduğu şarkılar, hem gözlere hem gönüllere hitap eden kliplerle buluşarak “unutulmaz eserler” haline gelmiştir.

1992 yılından 1999 yılına kadar Türk pop klipleri incelendiğinde, şarkının yalnızca seslendirilmediği aynı zamanda da yaşandığına şahit oluruz. Öylesine içten öylesine anlamlı olan bu klipler, herkeste farklı bir duygu uyandırarak dinleyici adeta kendine bağlamaktadır. Radyolarda istek üzerine hediye edildiği o dönemlerde, dinleyiciler şarkılarla birlikte yeniden hatırlar tüm anılarını!

Her bir şarkıda samimiyetin konuşturulduğu 90’lar şarkılarını, bazen farkında bile olmadan mırıldanırız. Yürürken “Arnavut Kaldırımı” dilimize takılırken aşkını haykırmak isteyenlere “Delice Bir Sevda” eşlik eder. Eşsiz güzellikte onlarca klip arasından seçim yapmak çok zor olsa da 5 tanesi 1990’lı yıllara damgasını vurmuş ve hafızalarda yer edinmiştir.

1.   1990’lara Damga Vuran 5 Türk Pop Klibi| Yıldız Tilbe- Delikanlım(1994)

Türk pop müziğinin demirbaşlarından olan Yıldız Tilbe, 1994 yılında çıkardığı “Delikanlım” isimli klibi ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Şarkısının söz ve bestesini kendi yapan sanatçı, hiç kimseden yardım almadan bu şa
rkı ile ünlü olmuştur.

Geniş kitleler klibe hayran kalmış ve “Delikanlım” pop müzik listelerinin başından uzunca bir süre düşmemiştir. Şarkı, geçtiğimiz senelerde çıkarılan “Saygı” isimli albümde Gülşen’in yorumuyla tekrar seslendirilerek yeniden hayranlarıyla buluşmuştur.

2.   Demet Sağıroğlu- Arnavut Kaldırımı(1994)

5-turk-pop-klibi
5 Türk Pop Klibi

Demet Sağıroğlu, 1994 yılında kendi yazdığı şarkısını Abdullah Oğuz yönetmenliğinde kliplendirmiş ve büyük beğeni toplamıştır. Ayrılığı anlatan “Arnavut Kaldırımı” isimli bu klip, insanların gönlünü fethetmiş ve hep sevilen pop müzik listelerinin başında yer almıştır.

90’lı yılların en sevilen şarkılarından olmayı başaran “Arnavut Kaldırımı”, şimdilerde her yaş grubundan insan tarafından dinlenmektedir. Hala eskisi kadar çok sevilmesini ise büyük oranda klibine borçludur.

3.   Ege-Delice Bir Sevda(1995)

1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi listesinde yer alan sanatçılardan biriside kuşkusuz Ege’dir. Ege, “ Delice Bir Sevda” isimli şarkısını 1995 yılında sevenlerinin beğenisine sunmuş ve büyük beğeni toplamıştır. Şarkının beğenilmesi bir yana, oldukça enerjik olan klibi ile de gündemden uzun yıllar düşmemiştir.

“Senden Uzak” albümünde yer alan klip, izleyicileri adeta ekrana bağlamış ve eskimeyen Türk pop klibi haline gelmiştir. Şimdilerde ise pek çok yerde yoğun istek üzerine hala seslendirilmeye devam ediyor.

4.   Gülşen- Be Adam(1996)

Türk pop müziğinin efsane isimlerinden Gülşen, ilk stüdyo albümü olan “Be Adam” ile ortalığı kasıp kavurmuştur. Raks Müzik; şarkıyı 1996 yılında yayınlamış ve yayınlanmasıyla birlikte, en çok dinlenenler listesinin ilk sırasına ye
rleşmiştir.

Klibinde henüz 20’li yaşlarının başında genç bir kız olan Gülşen, şarkıyı anlatan bir olay örgüsü ile izleyenlerin karşısına çıkmıştır. Son derece heyecanlı ve romantik bir klip olan “ Be Adam” 1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi arasındadır.

5.   Gülay- Cesaretin Var mı Aşka?(1995)

5-turk-pop-klibi

90’lı yılların sevilen bir diğer şarkısı ise Gülay Sezer isimli sanatçının “Cesaretin Var mı Aşka?” isimli şarkısıdır. Çoğu gencin hala zaman zaman dilinden düşüremediği bu şarkı, dönemin en çok dinlenen ve sevilen kliplerinden olmuştur.

1990’lı yıllardan bu yana sayısız eser yayınlanmış ve müzikli eğlence mekanlarında bu şarkılarla eğlenilmiştir. Tarkan, Yıldız Tilbe, Yonca Evcimik, Hakan Peker, Sezen Aksu, Sertap Erener ve daha birçok sanatçının eseri hala eski kalitesini korumaktadır.

1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi, çağımızın nitelikten muzdarip kalmış çoğu klibine nazaran hala eskisi kadar çok sevilmektedir. O dönemin sanatçıları, şimdiki şarkıların hepsi olmasa da büyük bir kısmının manasız olduğundan şikayetçi! Teknolojiyle bir bütün haline gelmiş günümüz gençleri, bu durumu ne yazık ki kliplere de yansıtmış durumda.

Oysa insanları 90’lı yılların şarkılarına bağlayan bir şey var. Her insan, bir klibi izlediğinde orada kendinden bir parça buluyor. İçten içe “ bu şarkı beni anlatıyor” dediğimiz onlarca eser 1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi listesine sığmayacak kadar çok sayıda.

Samimiyetin, aşkın, tutkunun, özlemin, sevginin anlatıldığı 90’lara yeni neslin ilgisi tükenmek bilmiyor. Bu durum birazda günümüz pop şarkılarının kısır bir döngüye girmesiyle alakalı.

1990’ların En Sevilen Pop Şarkıcıları

1990’lara damga vuran 5 Türk pop klibi listesinin yanı sıra, dönemin sevilen sanatçıları da merak konusu olmaktadır. Kimilerinin yıldızı sönmüş, kimileri ise hala eskisi kadar dinamik ve aynı tutkuyla sahnelerde yerini almaya devam ediyor.

Bu şarkıcılar; Mustafa Sandal, Serdar Ortaç, Aşkın Nur Yengi, Sezen Aksu, Levent Yüksel, Yonca Evcimik, Mirkelam, Teoman, Emre Altuğ, Harun Kolçak, Tarkan, Burak Kut gibi önemli isimlerden oluşmaktadır. Müzik piyasasının sevilen sanatçıları; geçmişten bu yana pek çok albüm satışı yapmış, sayısız eser ile farklı ülkelerde de dinlenme şansı yakalamıştır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *