«
turk-televizyon-tarihi

Türk televizyon tarihi boyunca hatırımızda kalan pek çok dizi bulunmaktadır. Bu diziler de hayatımızın bir bölümüne etki etti. Gelin, hep birlikte bu dizileri inceleyelim.

Ezel

2009 ile 2011 seneleri arasında Atv ekranlarında yayınlanmış olan Ezel dizisi yayınlandığı 2 sezon boyunca aldığı reytingler ile adeta türk dizi tarihinin enleri arasına girmeyi başarmıştır.

Bir mafya dizisi olduğu düşünülse de verdiği mesajlar, ihanet ve dostluk duygularını hissettirmesi ile ikonikleşen bir yapım olmayı başarmıştır. Dizinin başrollerinde Kenan Emirzalioğlu, Cansu Dere, Tunçel Kurtiz, Barış Falay, Haluk Bilginer, Rıza Kocaoğlu ve Sarp Akkaya gibi ünlü ve başarılı oyuncular yer almıştır.

Leyla İle Mecnun

2011 ile 2013 seneleri arası toplamda 3 sezon olarak Trt ekranlarında yer alan Leyla ile Mecnun dizisi özellikle verdiği mesajlar ve absürt komedi sektörünün en büyük örneklerinden biri olması dolayısıyla dikkat çekmektedir.

Dizide aşkın ne denli büyük bir duygu olduğundan; dostluğun, sabrın ve daha bir çok duygunun ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Senaristi Burak Aksak olan yapım 2021 senesi itibariyle Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen platformunda yeniden yayın hayatına başlamıştır.

Dizide yer alan bazı önemli oyuncular Ali Atay, Serkan Keskin, Osman Sonant, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, Ezgi Asaroğlu ve Köksal Engür’dür.

Aşkı Memnu

turk-televizyon-tarihi
Türk Televizyon Tarihi

Halit Ziya Uşaklıgil’in kült romanlarından biri olan Aşkı Memnu, 2008 ile 2010 seneleri arasında Kanal D ekranlarından dizi olarak ekranlara gelmiştir.

Zengin bir ailenin ihtiras ve yasak aşklarla dolu hayatını konu alan dizi yayın zamanından uzun yillar geçmiş olmasına rağmen hala daha adından sıkça söz ettirmeye devam ediyor. Bu efsane dizinin başrollerinde ise Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat, Selçuk Yöntem, Nebahat Çehre, Hazal Kaya ve Nur Fettahoğlu gibi isimler yer almaktadır.

Kurtlar Vadisi

2003-2005 seneleri arası yayınlanan Kurtlar Vadisi dizisi toplamda 97 bölümü ile türk dizi tarihine damga vurmuştur. Daha sonra yayımlanan Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin de öncüsü olan Kurtlar Vadisi günümüzde bile popülerliğini korumaktadır.

Gerçekte yaşanmış olaylardan bahsedilen dizi bir mafya dizisinden çok daha ötedir. Devlet, gizli devlet ve baron gibi konuların üzerinde durulan dizi için bir diziden çok daha fazlasıdır denmektedir. Dizideki Süleyman Çakır karakteri için ülkemizde gıyabi cenaze namazı bile kılınması insanlar üstündeki etkisine en büyük kanıt olarak görülebilir.

Bu büyük yapımın oyuncu kadrosunda Oktay Kaynarca, Necati Şaşmaz, Selçuk Yöntem, Gurkan Uygun, Özgü Namal, Zafer Ergin ve Tarık Ünlüoğlu gibi isimler yer almaktadır.

Suskunlar

Yaşanmış bir olayın 2012 senesinde Show Tv ekranlarında dizi olarak hayata geçirildiği projedir. Dizi toplamda 28 bölümden oluşmuş olsa da büyük yankı uyandırmayı ve akıllarda kalıcı olmayı başarmıştır. Dizi dört çocuğun küçük yaşta işlemedikleri bir suçtan dolayı yapsa girmesini ve bundan sonra yaşadıkları zorlu hayatı konu almaktadır.

Dizide yer alan oyuncular Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Aslı Enver, Güven Murat, Berk Hakman ve Mehmet Özgür gibi başarılı oyuncular olmuştur.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

2010 ile 2013 yılları arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisi yayınlandığı dönem reytinglerde zirveyi adeta ele geçirmiştir. Seksenler ve doksanlarda yaşayan bir ailenin yaşadığı zor durumları ana konu edinen dizide birçok siyasi olayın da üzerinde durulmuştur. Dizi oldukça fazla dram ve trajedi öğesi bulundurmaktadır.

Dizinin oyuncu kadrosunda Erkan Petekkaya, Aras Bulut İynemli, Farah Zeynep Abdullah, Yıldız Çağrı Atiksoy, Salih Bademci ve Tolga Güleç gibi oyuncular yer almaktadır.

İçerde

turk-televizyon-tarihi

2016 senesinde kısa bir proje olarak Show Tv ekranlarında yayınlanan Içerde dizisi gelen beğeniler üzerinde 39 bölüme kadar uzamıştır. Birçok izleyiciye göre dizi son zamanların en çok etki bırakan dizisidir.

Dizide birbirinden küçük yaşta kopan iki kardeşin hikayesi dışında polis ve mafya arasındaki çatışmaları ve derin olayları da görebiliyoruz. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Aras Bulut Iynemli, Çağatay Ulusoy, Bensu Soral, Damla Colbay, Çetin Tekindor, Mustafa Uğurlu ve Rıza Kocaoğlu gibi başarılı oyuncular yer almaktadır.

Çukur

2017 ile 2021 seneleri arasında dört sezon olarak yayınlan Çukur dizisi henüz yeni bitmiş olmasına rağmen türk televizyon tarihinin en iyi dizileri arasında yer almayı başarmıştır. Çukur adı verilen bir mahalledeki dostluğu, yaşanan olayları ve Koçavalılar adlı bir ailenin başından geçen olayları anlatan dizi reytingleri kasıp kavurmayı başarmıştır.

Dizinin oyuncu kadrosunda ise Aras Bulut Iynemli, Dilan Çiçek Deniz, Damla Sönmez, Ercan Kesal, Necip Memilli, Erkan Kolçak Köstendil ve Oner Erkân gibi oyuncular bulunmaktadır.

Muhteşem Yüzyıl

2010 yılından 2014 yılına kadar Star Tv ekranlarında yayınlanmış olan Muhteşem Yüzyıl dizisi tarihteki en büyük padişahlardan biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın tahtta olduğu devri anlatmaktadır. Birçok istatistik veriye göre Türk televizyon tarihinde yapılmış en iyi tarihi dizi olan Muhteşem Yüzyıl, tarihi olduğu gibi yansıtmadığı nedeniyle bir kesim tarafından ise eleştirilmiştir.

Dizinin oyuncu kadrosunda ise Halit Ergenç, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Meryem Uzerli, Nur Fettahoğlu, Mehmet Günsur, Aras Bulut Iynemli ve Engin Öztürk gibi isimler bulunmaktadır.

Kuzey Güney | Türk Televizyon Tarihi

2011 senesinden 2013’e kadar Kanal D ekranlarından yayınlanan Kuzey Güney dizisi de Türk televizyon tarihine damga vuran dizilerden biri olmuştur. Kuzey ve Güney isimli iki kardeşin hayatında yaşanan olayları konu alan dizi sevilerek izlenmiştir.

Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan bazı önemli oyuncular ise Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Rıza Kocaoğlu, Hazar Ergüçlü ve Merve Boluğur olmuştur.

Türk Televizyon Tarihine Damga Vurmuş Diğer Bazı Diziler

> Kurtlar Vadisi Pusu, Adını Feriha Koydum, Söz, Güneşin Kızları, Kiralık Aşk, Kiraz Mevsimi, Karadayı, Bir Aşk Hikayesi vb.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *