«
Hollywood’dan Yeşilçam’a Uyarlanan 6 Türk Filmi

Hollywood ülkemizde ve Dünya’da oldukça yankı uyandıran filmlere imza atmıştır. Hollywood rüzgarı geçmiş zamanda yeşilçamı da yakından ilgilendirmişti.

Hollywood’dan Uyarlanan 6 Türk Filmi

Bugün ki listemizde Hollywood’dan Uyarlanan 6 Türk Filmi’ni sizlere aktaracağız.

6- The Pink Panter / Pembe Panter ;

Çizgi film kahramanı olan ve 70’lerde oldukça fenomen olan Pembe Panter, Yeşilçam gözünden kaçamadı. 1975 senesinde bire bir aynı konu olmasa da Pembe Panter aynı isimle ülkemizde de vizyona girdi.

5- Red Kit / Atını Seven Kovboy;

Hollywood’dan Yeşilçam’a Uyarlanan 6 Türk Filmi
Hollywood’dan Yeşilçam’a Uyarlanan 6 Türk Filmi

Ünlü çizgi roman kahramanı Red Kit, önce Hollywood sinemasında daha sonra da Yeşilçam sinemasında yerini aldı. Hollywood’da yayınlanan Red Kit filmi, 3 sene sonra da ülkemizde uyarlama olarak Atını Seven Kovboy adıyla ekranlarda yerini aldı. Başrolünde Sadri Alışık’ın yer aldığı Atını Seven Kovboy listemizin altıncı sırasında.

4- Tootsiye / Şabaniye;

1982 yapımlı film olan Tootsiye, Yönetmenlik ve yapımcılığını Sydney Pollack’ın üstlendiği Amerika komedisinde, klasikler arasında yer alan bir komedi filmidir.

Film Amerika’da oldukça ilgi görünce iki sene sonra ülkemizde Şabaniye adıyla Yeşilçam komedisinde yerini aldı. Kemal Sunal ve Çiğdem Tunç’un başrollerini paylaştığı komedi filmi, Şaban isimli erkeğin belalarından kurtulmak için kadın kılığına girme hikayesini konu etmiştir. 1984 imzalı film İMDb’de 6,3 puana layık görüldü.

3- Kırmızılı Kadın / Aşık Oldum;

Neredeyse sahne sahne aynı olan bu iki film, uyarlama konusunda örnek verilebilecek en net filmlerden birisidir. 1984 senesinde Amerika Birleşik Devletlerin’de vizyona giren Kırmızılı Kadın, bir sene sonra Aşık Oldum adıyla yerli sinemaya uyarlandı. Aşık Oldum filminin başrollerinde Şener Şen, Şehnaz Dilan, Nevre Serezli ve Ayşen Gruda yer almıştır.

2- Uzay Yolu / Turist Ömer Uzay Yolunda;

hollywooddan yesilcama uyarlanan 6 turk filmi 2

1966 ve 1969 seneleri arasında yayınlanan Uzay Yolu dizisi, 1973’de Sadri Alışığın başrolünde olduğu meşhur Turist Ömer serisine uyarlandı. Orijinal filmin tiye alındığı Turist Ömer Uzay Yolunda serisi, listemizin ikinci sırasında. İMDb puanı olarak 7,4 alan yapım, Sadri Alışık denilince ilk akıllara gelen yapıtlardan birisidir.

1- The Kid / Garip;

1921 yapımı Charle Caplin yapımı filmi olan The Kid, 1986 senesinde yeşilçam’a uyarlandı. Garip uyarlandığı The Kid kadar insanlarda etki bıraktı. Kemal Sunal ve Ece Alton’un başrollerini paylaştığı film listemizin yedinci sırasında. Kemal Sunal’ın en sevilen filmleri arasında yer alan Garip filmi, 7,1 IMDb puanını elde etmiştir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *