«
hincal-uluc

Son zamanlarda ASpor’da Hıncal Uluç ile Baş Başa programında Ender Bilgin ile beraber program yapan Hıncal Uluç kimdi? “Duayen” gazeteci halkın farklı kesimleri tarafından nasıl bilinirdi? Bu ve bunlar gibi birçok sorunun cevabı yazımızın konusu…

Kısaca Hıncal Uluç

1 Kasım 1937 doğumlu gazeteci, yazar, spor yorumcusu 20 Kasım 2022’de sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetti.

17 yaşında yazın hayatına başlayan Uluç yaşamının el verdiği müddetçe medyada kendine yer edinmiştir. Farklı kanallarda yorum yapmış ve farklı gazetelerde yazılar yayınlamıştır. Onun sözünü dinleyen bir hayran kitlesi olduğu gibi ilerde başına sorunlar açacak kadar nefret eden büyük bir kitle de vardır.

Hıncal Uluç ve Türkiye Gündemi

Hıncal Uluç’un Yazıları elbette sadece spor ile sınırlı değildi. Halkın nabzını kendi deyimiyle halkın içinden tutan yazar, gördüğü ve yaşadığı her olay hakkında yazı yazan çok yönlü biriydi. Hatta verdiği röportajlarda hiçbir patronunun kendisine sansür uygulayamadığı yönündeydi. Zaten uygulanmayan sansürler başına işler açmıştı.

Birkaç Küçük Anekdot

Hıncal Uluç adına bilinmesi gereken bazı bilgiler de bulunmaktadır.

1 Ay Hapis Yattı

2004 yılında dönemin Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı yazı nedeniyle kendisine soruşturma açılmış 2008 yılında sonuçlanan soruşturma nedeniyle 1 ay hapis ve 898 YTL ile cezalandırılmıştır.

Defne Joy Foster Olayı

Defne Joy Foster’in bir kulüp eğlencesindeki ölümünden sonra hakkında yazdığı açıklamalardan dolayı çok büyük bir tepki gördü. Hem halk tarafından hem de meslektaşları tarafından sözle yargılanan Uluç’a tepkiler uzun süre devem etti ve Defne Joy Foster’in ailesi tarafından tazminat davası açıldı ve 20 Bin TL tazminat ödemeye mahkûm edildi.

hincal-uluc
Hıncal Uluç

Kendisine bu konu hakkında eleştiriler yıllarca devam etti. Uluç’un ölümünden sonra Foster’in annesi gazeteci Mustafa Hoş’a konuştuğunda “Defne onu kapıda bekliyor.” Açıklamasını yapmıştır.

Sezen Aksu

Uzun süre Sezen Aksu ile çok iyi bir dostluğu olduğu bilinen Uluç, yine kendi yazısıyla bu birlikteliğin yıkımına sebep oldu. Bahsi geçen yazıdan sonra Sezen Aksu bir mektup ile çoğu şeyi açıklığa kavuşturarak Uluç ile ilişkisinin kalmadığını belirtti. Uluç bu konuda da pişmanlığını ve özlemini dile getirmiştir.

Hıncal Uluç ve Spor

Spor demek aslında işi biraz genele almak oluyor. Çoğunlukla futbol hakkında konuşan yazar bilindiği üzere Galatasaray’lıydı. Kendisinin görüşleri genellikle yine Galatasaray taraftarı tarafından benimsenirdi.

Yazıları ve yorumları genellikle güncel dört büyüklerin maçları, milli takımlar, spor gündemindeki olaylar hakkındaydı. Genellikle taraflı yazmasından dolayı futbol izleyicilerinin geneli tarafından pek benimsenmiyordu ancak ağzından çıkan iki sözün ertesi gün bir tartışma konusu olabileceği herkes tarafından bilinirdi.

Galatasaray Taraftarı

Uluç’un bunca şeye rağmen sözlerinin medya için kıymetli olması ve medya kuruluşları tarafından “aranan” bir yazar olmasında Türkiye’nin en çok taraftarı olan takımlarından Galatasaray Taraftarı’nın etkisi büyüktür.

Onun sözlerinin paylaşılması ve bu kesimin genellikle beğenmesinden dolayı spor medyasındaki yerini her zaman korumuştur.

Öz Eleştirisi

Bir televizyon programında verdiği röportajda (Jülide Ateş’le 40) gençliğinde yazdığı yazıların çoğundan pişman olduğunu şuan onlara baktığında yüzünün kızardığını söylemiştir.

Hatta zamanın en iyi tiyatrocularından biri hakkında yazdığı yazıdan dolayı çok üzüldüğünü sonrasında kendisinden özür dilediğini söylemiştir. Ancak yine aynı programda Defne Joy Foster hakkında yazdıklarından dolayı pişman olmadığını sadece “son cümlesini (Su testisi su yolunda kırılır) yazmasam iyi olurdu” demiştir.

Ölümünden Sonra

Ölümünden sonra medyada büyük bir yankı uyandıran Uluç için rahmet dileklerini iletenler olduğu gibi hakkında saydı duymadıkları bir insanın ölümünden üzüntü duyduğunu belirtenler de vardır. Yaşamı boyunca tartışma konusu olan Uluç’un görünen o ki her akla geldiğinde hakkındaki tartışmalar devam edecektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *