«
kelt-muzigi

Kelt müziği son yıllarda popülerliği artan otantik müzik türlerinden biri olarak sıkça merak edilmektedir. İşte keltik müzik hakkında en çok merak edilen soruların yanıtı!

Keltik müziğin yaygınlaşmasının en önemli nedenlerinden biri meditasyon ruhu beslemek için yapılan aktiviteler eşliğinde dinlenebilmesidir. Bu müzik türü dingin bir yaşam sürmek isteyen kişilerin sıklıkla dinlediği bir türdür. Bunun yanı sıra özgün ve etkileyici olasından dolayı müzisyenlerin ilgisini de çekmektedir.
Keltik müzik ile ilgili merak edilen konuların detaylarını öğrenmeye hazır mısınız?

Merak Edilen Kelt Müziği Tarihçesi ve Enstrümanları

Geleneksel bir müzik türü olan keltik müzik denince akla ilk gelen ülkeler İskoçya, İrlanda ve Galler gibi ülkeler olmaktadır. Birleşik Krallık ülkelerinin kültürel izlerini taşıyan bu müzik türü günümüzde pek çok ülkede ilgi görmektedir. Yerel özelliklerini ortaya koyan keltik müziği diğer müzik türlerinden ayıran özelliği ise sakinleştirici bir etkisinin olmasıdır.

Kelt Müziği Hakkında Bilgi

kelt-muzigi
Kelt Müziği

Kelt müziğinin kendilerini kelt olarak tanımlayan insanlara ait olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte kelt kültürüne sahip ülkelerin müzğine ait tüm özellikleri yansıttığı da öne sürülmektedir. Kelt müziğinin en çok öne çıktığı ülkeler İrlanda ve İskoçya’dır. Çünkü keltik müziğin farklı türlerinin en çok üretildiği ülkeler bunlardır.

Kelt Müziği Türleri Nelerdir?

Kelt kültürünün yerel motiflerini müzikle birlikte sunan keltin birden fazla türü bulunmaktadır. Bazen kelt kültürüne ait dans figürleri ile de desteklenen kelt müziğinin çeşitliliği de ülkeler arasındaki etkileşimin ürünü olarak görülebilir.

Keltik müzikte pibroch, reel, strathspey ve waulking song gibi farklı müzik türleri yer almaktadır. Bu müzik çeşitleri folklorik özellikleri ile bilinmektedir. Keltik müzik son yıllarda popüler kültürü de etkilemeyi başarmıştır. Bunun sonucu olarak celtic punk, celticrock ve celtic new age gibi yeni nesil türleri de ortaya çıkmıştır.

Kelt Müziği Çalgıları Hangileridir?

kelt-muzigi

Keltik müzik ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de bu kendine özgü eşsiz müzikte kullanılan çalgılar ve müzik teknikleridir. Bu müzikte beş sesten oluşan pentatonik gam kullanılmakla birlikte melodik çeşitleri ön plana çıkmaktadır. Bu müzik türü genellikle ritmik temalara dayanır. Keltik müzikte geleneksel ve popüler enstrümanlar kullanılmaktadır.

Keltik müzikte kullanılan geleneksel enstrümanlar; triple harp, whistle, low whistle, veuze, bodhran ve gayda gibi enstrümanlardır. Popüler enstrümanlar olarak ise akordeon, mandolin, akustik gitar ve keman kullanılmaktadır. Bu enstrümanların harmanlanmasıyla oluşan keltik müzik dinleyicilere benzersiz bir müzik keyfi sunmaktadır.

Kelt Müziği Sanatçıları Türk Mü?

Keltik müzik sanatçılarının Türk olup olmadığı çokça merak edilmektedir Bunun nedeni ise Kelt’lerin Türk kökenli olduğu iddiasıdır. Bu konu ile ilgili kesin bir bilgi olmasa da Kelt’lerin Orta Asya’dan Avrupa’ya göç eden Türkler olduğu düşünülmektedir.

Keltik müziğin sanatçıları dünya çapında üne sahip isimlerdir. Loorena McKennitt, The Corrs ve Enya gibi güçlü isimler Keltik müzik yapmaktadır. Horspis, Sian James, Johnny Cunningham, The Iron Horse, Sharon Knight, The Battlefield, Mark Saul, Ar Log, Brenda Wootton, Rawlins Cross, Emcee Lynx, Cruachan, Celtic Women, Black 47, Waylander ve The Julie Murphy gibi sanatçılar ve müzik grupları Keltik müziğinin farklı türlerinde çalışmalar yapmaktadır.

Kelt Müziği Şarkılar Eşliğinde Mi Yapılır?

kelt-muzigi

Bu müzikte enstrümanlarla ritmik melodiler üretilmektedir. Bu müzik türünde şarkı söylenmez. Birden fazla üflemeli, yaylı, telli ve vurmalı enstrümanın bir arada kullanıldığı müzik türüdür. Ancak şarkılar eşliğinde müzik yapan gruplar da vardır. Keltik müzik yapan kişiler çoğunlukla kadınlardır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *