«
gokceada-kamp-alanlari

Gökçeada kamp alanları kampçılar arasında en çok araştırılan ve merak edilen yerler arasında olmaktadır. Türkiye’nin en büyük adası olarak bilinen Gökçeada’ya Çanakkale’den kalkan feribotlar ile gidilmektedir. Yüzyıllardır birçok uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış olan ada Fatih Sultan Mehmet zamanında Türk topraklarına katılmıştır.

Ada genelinde Türk ve Yunan mimarileri ağırlıklı olmakta ve Rum köyleri mimari yapıları ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Yer yer ada içerisinde fosil kalıntılarına rastlama şansınız da bulunmaktadır. Bir diğer ismi ise İmroz Adasıdır. Yıllar sonra ismi Gökçeada’ya çevrilmiştir. Sessiz sakin ve doğa ile iç içe olabileceğiniz bir tatil imkânı sunan İmroz Adası Türkiye’nin en batısında yer aldığı için gün batımı muhteşem bir güzellikle seyredilmektedir.

Eğer bir gün yolunuz İmroza düşerse mutlaka gün batımını izlemenizi tavsiye ederiz. Bunların dışında Gökçeada’ya giderseniz mutlaka Kaya Mezarını, Kent Müzesini, Rum Köylerini, Su altı Milli Park alanını, Tepeköy Çınaraltı piknik alanında bulunan 625 yaşındaki çınar ağacını ve Peynir Kayalıklarını görmeye gitmeyi unutmayınız.

Rivayet odur ki peynir kayalıkları yaşlı çok zengin ve cimri bir kadına tanrının kızması ile oluşmuştur. Bu kadın birçok keçi ve koyuna sahipmiş, cennete girebilmek için bu keçi ve koyunlardan elde ettiği sütler ile kalıp kalıp peynirler yaparak üst üste dizmekte ancak onları kimselere vermemekteymiş.

Bir gün tanrı bu duruma sinirlenerek bu kadın ve peynirlerinin üzerine fırtına, kar ve şiddetli rüzgârları göndermiş o gün peynirler ve kadın taş kayalıklara dönüşmüş.

Gökçeada Ücretsiz Kamp Alanları

gokceada-kamp-alanlari

Gökçeada su altı sporları temiz ve sakin koyları ile birçok kampçının tercih alanları arasında baş sıralarda yer almaktadır. Ücretli koyları bulunduğu gibi ücretsiz birçok koyuda bulunmaktadır. Ücretsiz koylarda temel gereksinim duyacağınız hizmetler bulunmasa da istediğiniz alanlarda kamp yapma şansınız bulunmaktadır.

Gökçeada kamp yapmak yasak mı?  Sorusu çok merak edilmektedir. Ancak bilinen bir yasak bulunmamakta olup Gökçeada kamp alanları 2022 yılı itibari ile bazı koylar için jandarmanın çeşitli önlemler aldığı söylenmektedir. Bu sebepten kamp kuracağınız mevkileri yöre halkına danışarak seçmenizde fayda bulunmaktadır. Yöre halkı gelen turistlere her zaman yardımcı olmakta ve hiç yadırgamamaktadır. Mutlaka onlarla iletişim halinde olup beğendiğiniz yerlerde kamp kurulup kurulamayacağını onlarla istişare ediniz.

1.Yıldız Koyu Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları, arasında en çok tercih edilen alanlar arasında yer almaktadır. Adanın kuzeyinde bulunan koy, irili ufaklı yükseltilere sahiptir. Ücretsiz plajı sayesinde birçok kampçı burada tatilini gerçekleştirmektedir. Yıldız koyu ıssız ve sakin bir yer olmasına nazaran kamp sırasında hiçbir tehlike oluşturmamaktadır.

Ayrıca su altı milli parkı içerisinde bulunduğu için şnorkel ile dalış yapabilir denizin altındaki canlıları net bir şekilde görebilirsiniz. Ancak su altı milli parkı denizi koruma alanı sayıldığı için hiçbir şekilde avlanma şansınız bulunmamaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek deniz koruma sit alanı sayılmaktadır. Ayrıca deniz suyu, kum taşları ve bakterilerin meydana getirdiği birçok heykelimsi kayalıklar görme şansınız bulunmaktadır.

2.Aydınlık Sahili Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları içerisinde sörfçülere ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan alan ise Aydınlık sahilidir. Kefaloz sahili olarak da adlandırılan yer adanın güney kısmında yer almaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği yer, merkeze 15 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Plaja yakın sörf eğitim merkezleri de bulunmaktadır. Sörf yapan Bulgar ve Yunan turistlerle karşılaşma olasılığınız çok fazladır. Gökçeada çadır kurmak istiyorsanız ve küçük çoçuklarınız var ise tercih edebileceğiniz en mükemmel koy burasıdır.

3. Uğurlu Köyü Kamp Alanı

gokceada-kamp-alanlari
Gökçeada kamp alanlrı

Gökçeada kamp alanları arasında çok güzel bir köy ve plajı vardır. Bu köyü kamp alanı olarak da kullanma şansınız bulunmaktadır. 1 saat gibi kısa bir sürede köyü gezebilir dilediğiniz yere çadır kurabilirsiniz. Dilerseniz köy kahvesinde yerel halk ile oturup sohbet etme şansınız da bulunmaktadır.

Gökçeada uğurlu kamp alanı özellikle köy hayatını özleyen ve şehir hayatından sıkılmış insanların tercih ettiği bir alandır. Adanın batı ucunda yer alan köy tarihi yapılara sahiptir. Ayrıca köy halkı turistlere çok sıcak davranmakta ve istedikleri yer de kamp kurmalarına izin vermektedir.

4. Gökçeada Kamp Alanları Arasında Görmeniz Gereken Kaleköy Limanı Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları arasında olmazsa olmaz dediğimiz ve su altı milli parklarının başlangıcı sayılan koy, karavan kampçılara da ev sahipliği yapmaktadır. Yol hattı düzenli ve bakımlı olduğu için araçlar ile gidebilme şansınız da bulunmaktadır. Özellikle bu koyu tercih ederseniz ada halkının yüzyıllar önce adayı korsanlardan korumak için yaptıkları kaleyi de görmeyi ihmal etmeyiniz.

5. Mavi Koy Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları arasında en bakir sayılan kamp alanı burasıdır. Ancak çok meşakkat isteyen bir patika yola sahiptir. Araç ile gidilmesi imkânsız bir yolu vardır. En az 30 dakika yürümeniz gerekmektedir. Alanda herhangi bir satış yeri de bulunmadığı için patika yola girmeden tüm ihtiyaçlarınızı almanız gerekmektedir. Uzun ve yorucu bir patikadan sonra cennetin saklı bir köşesi karşınızda duruyor olacak. Çok az insanın tercih ettiği bir kamp alanı olduğu için sessizlik hâkimdir. Tam kafanızı dinleyebileceğiniz bir alana sahiptir.

6. Gizli Liman Kamp Alanı

gokceada-kamp-alanlari

Gökçeada kamp alanları arasında son ücretsiz kamp alanı ise gizli liman kamp alanıdır. Türkiye’nin en batısı olan yer dalış tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği koylardan bir tanesidir. Dalgalı bir denizi olmasına rağmen birçok dalışçıyı orada görmeniz sizi şaşırtmasın. Tertemiz denize ve geniş bir kumsal alana sahiptir. Özel araçlarla gitme durumunuz biraz zor olduğu için ya toplu ulaşım tercih etmelisiniz ya da bisiklet ile gitmeyi denemelisiniz.

Gökçeada Ücretli Kamp Alanları | Gökçeada Kamp Alanları

Gökçeada ücretli kamp alanları da hem karavancılar hem de çadır kampçılar için imkânlar sunmaktadır. Ayrıca hafta sonu tatilini değerlendirmek ve kafa dinlemek isteyen insanlarında sıklıkla kullandığı tesisler vardır. Gökçeada kamp alanları 2021 yılında en çok rağbet gören yerler arasında olmuştur. Korona virüs sebebiyle otellerden ziyade insanlar karavanlarda ya da çadırlarda tatil yapmayı tercih etmektedirler. Ya da doğa ile iç içe olabilecekleri doğal tesisleri tercih etmektedirler. Bizler de bugün sizin için ücretli ve etkinlikler sunan kamp alanlarını listeledik.

1. Şen Kamping

Gökçeada kamp alanları arasında sahile kıyısı olan çadır kamp, karavan kamp ve bungalov evler ile konaklama imkânı sunan bir tesistir. Çadırları kendiniz getirebileceğiniz gibi tesislerden de kiralama şansınız bulunmaktadır. Ayrıca tesis çocuklu aileleri de unutmamış çocuklar için oyun alanı da oluşturmuştur. İncecik kumu ve dalgasız denizi ile aileler genellikle buraları tercih etmektedirler. Tesiste su sporları üzerine de çeşitli eğitimler verilmektedir.

2. Yıldız koy Arkadia Kamp Alanı

Yıldız koy arkadia kamp alanı su altı milli parkına çok yakın olduğu için Gökçeada kamp alanları arasında en çok tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Denize sıfır bir tesis olması şnorkel ile de dalış yapmak isteyenleri cezp etmektedir. Denizaltında muhteşem çekimler yapmayı sanırım hepimiz isteriz. Ayrıca tesis de mangal yapabilme şansınız da bulunmaktadır.

3. Surf Inn Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları arasında en lüks kamp alanı sayılan ve tamamı çimlerle kaplı tek tesis burasıdır. Çadır, karavan ve bungalov evlerde konaklama şansınız bulunmaktadır. Tesiste birden fazla su sporları aktiviteleri uygulanmaktadır. Tatil yaparken aktivitelere de katılmak istiyorsanız sahibi de tutkulu bir sörfçü olan bu kampı tercih edebilirsiniz.

4. Laz Koyu Kamp Alanı

Gökçeada kamp alanları arasında hafta sonları en kalabalık olan koy burasıdır. Çünkü adanın en temiz plajına sahip koy olma özelliği taşımaktadır. Adanın güneybatısında yer almaktadır.  Genellikle çocuklu aileler tercih etmektedirler. Ancak hafta sonu gidecekseniz mutlaka tesis imkânları olan şezlonglardan yararlanmak için erken saatlerde gitmenizi tavsiye etmekteyiz.

5. Gökçeada Kamp Alanları Arasında Vazgeçilmez Vagon Kamping Tesisleri

gokceada-kamp-alanlari

Gökçeada kamp alanları arasında diğer kamp tesislerine nazaran birçok farklılığı bulunan tesis burasıdır. Adanın merkezinde olmasına rağmen sessiz sakin bir alandır. Doğa ile iç içe bir hafta sonu geçirmek ise niyetiniz kesinlikle burayı tercih etmelisiniz. Özellikle renk renk bungalov evlerini görünce resim çekinmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Tesis içeriğinde tüm ihtiyaçları karşılayarak müşterilerine çeşitli imkânlar sunmaktadır.

Gökçeada vagon camping fiyatları ise her yıl değişiklik gösterdiği için maalesef bilinmemektedir. Ancak telefon numaralarından iletişim kurmanız ile hem rezervasyon oluşturabilir hem de fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

6. Mola Kamping

Genellikle gençlerin tercih ettiği bir kamp tesisidir. Tatil ve eğlenceyi bir arada yaşamak istiyorsanız mutlaka bu tesise de uğramanızı tavsiye etmekteyiz. Gündüz denizin keyfini çıkartmalı akşam dev ekranda açık hava sinemasının tadını çıkartmalısınız. Gökçeada kamp alanları arasında Nostalji rüzgârlarını seven herkesi bu tesiste bulma şansınız çok yüksektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *