«
Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır? Duvar ve pencereye uygun bir şekilde ölçünün alınması gerekir. Aynı zamanda perde ölçüsünün hesaplanabilmesi için, profesyonel kişilerden de hizmet talep edilebilir.

Kullanım için tercih edilecek olan perdeyi yaptırmadan ya da bir model seçmeden önce, tül perde ölçüsü hesaplama işleminin yapılması önemlidir. Özellikle evini baştan dekore etmek isteyenler veya yeni evlenecek olan kişiler, tül perde ölçüsü nasıl alınır video şeklindeki anlatımları izleyerek, bu işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır? Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Tercih edilen perdenin kullanıldığı yerlerde en iyi şekilde gözükebilmesi için, tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır konusunun iyi bilinmesi gerekir. Böylelikle istedikleri tarzda perde diktirmek isteyen kişiler, doğru tül perde dikim ölçüleri ile evlerini oldukça şık gösterecek perdelere sahip olabilirler.

Tül perde ölçüsü hesaplama işlemi, belirli aşamalar hâlinde gerçekleşir. En olarak tül perde ölçüsü alırken, duvarın olduğu alanlardan dışarıya cm taşırmak gerekir. Boy olarak tül perde ölçü alma işlemi için, kornişten veya tavandan ölçü alınabilir.

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?
Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Dikey Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Dikey tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır, pencerenin sağ ve sol kenarlarından 5 ya da 10 cm taşırılarak ölçü alınması doğru olacaktır. Maksimum dikey perde ölçüleri nasıl yazılır, 300 cm genişlik ve 400 cm boy yazılması önerilir.

Rustik Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Rustik tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır, diğer tül perde çeşitleri ile aynıdır. Tek farkı, rustik borudan aşağı doğru ölçünün alınmasıdır. Dekoratif amaçlı kullanım için rustik tül perde eni kaç cm olmalı, 70-90 cm arası uygun görülür.

Güneşlik Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Güneşlik tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır, öncelikle perdenin eni korniş genişliği ile aynı şekilde olmalıdır. Bu perdelerin boyu ise, tavan ve yer arasındaki yükseklikten 2 veya 3 cm kısa ayarlanmalıdır. Güneşlik perde ölçüsü en boy hangisi olduğu konusuna gelindiğinde ise, kullanılacak alana göre değişiklik gösterebilir.

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?
Tül Perde Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Pileli Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Pileli tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır, kolay bir şekilde gerçekleşebilir. Genişlik isteğe bağlı olarak değişebilir. Ancak perdenin yükseklik ölçüsü, yerden 3 cm eksik alınmalıdır.

Petek Üstü Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Petek üstü tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır, duvardan duvara veya pencerenin sağ ve sol tarafından 25 santim taşırılarak hesaplanabilir. Aynı zaman petek üstü tül perde boyu nasıl olmalı, kornişten yer hizasına kadar ölçülmeli ve 3 cm düşürülmelidir.

Standart Tül Perde Ölçüsü Nedir?

Tül perde ölçüsü nasıl hesaplanır konusu kapsamında çeşitli modellerin farklı ölçüm şekilleri bulunur. Ancak tül perde modellerinde genellikle standart perde ölçüleri, en olarak 280-300 cm arasındadır. Standart tül perde ölçüleri, ene ve perdenin kumaşına göre belirlenir. Standart fon perde ölçüleri ise, 90×260 cm olmaktadır. Şık karşılaşılan tül perde 1 e 3 ne demek konusu açıklanacak olursa; 1 metre tüle 3 metre tül kullanmak demektir.

Kaynak: https://www.perdeoutlet.com/tul-perde

 

 

 

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *