«
super-30

Super 30 yönetmenliğini Vikas Bahl’ın yaptığı, ünlü Hintli matematikçi ve eğitimci Anand Kumar’ın biyografik filmdir. Dram türündedir. 2019 yılının Temmuz ayında vizyona giren film Bollywood’un dünya çapındaki suskunluğunu bozarak gündeme gelmiştir.

Aksiyon filmlerindeki rolleri ile meşhur olan Hritikh Roshan, Anand Kumar’ı canlandıran başroldür. Sıkıcı olmayan akışı, gerçeklere çok farklı noktalardan değinen orijinal senaryosu, yetenekli oyuncu kadrosu ile takdirleri toplamıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=QpvEWVVnICE

Super 30 Filmi Konusu

Film Kumar’ın hayatını sadece kariyer yönüyle değil günlük yaşamıyla da anlatan sürükleyici bir film. Çok zeki olan başarılı öğrenci Anand yöresel bir matematik yarışmasında madalya kazanır. Kendini geliştirmek için kütüphaneye gider, sürekli soru çözer.

Çözülmemiş soruları bulup onları bulmak için çabalar. Filmde eğitim sistemi sorunları, eğitimi ticarete dönüştüren kolejler ve görevi kötüye kullanan eğitim bakanı, zengin-fakir çatışmaları gibi sosyal sorunlara değinilmiş.

Zeki birisinin insani ilişkileri, kardeşi ve annesiyle birlikte birbirlerine destek oluşları, öğrencileri için katlandığı fedakârlıklar, kardeşi ve annesiyle birlikte öğrencileri ile arasındaki samimi ilişkiler gibi bireysel konulara da değinilmiştir.

Öğrencilik yıllarından itibaren sevdiği kızın babası oğlanın fakir bir aileden olması sebebiyle ilişkilerine pek olumlu bakmaz. Anand çok sevdiği Supriya’nın varlığında bile ona bakarak ilham alırcasına soru çözmeye devam eder. Supriya onu o haliyle de olsa sever.

super-30
Süper 30

Filmde Anand Kumar’ın aşk hayatının üzerinde fazla durulmamış filmin geneline bakıldığında. Daha çok kendi yaşadığı maddi yetersizlikler sonucu aynısını başka çocuklar yaşamasın diye uğraşan idealist bir dâhi görüyoruz.

Yerel bir yarışmada kazandığı ödülü eğitim bakanı kendisine takdim eder. İhtiyaç duyduğunda ona burs desteği vereceğini söyler. Cambridge’den burs alma hakkı kazandığında oraya gitmek için bakanın yanına gider ama tanınmaz ve istediği destek verilmez. Kumar’ın kendisi için uğraşan, çırpınan bir baba figürü de var.

Babasının vefatından sonra gündüzleri soru çözer, akşamları ise annesi ve kardeşiyle beraber yemek satmaya çıkarlar. Bir gün Excellence Coaching’de öğretmenlik teklifi gelene kadar. Kolejde çalışmasıyla beraber zekâsı ve ünü ülkenin dört bir yanında duyulmaya başlar. Çok çalışkan öğrencileri olsa da şahit olduğu eğitimden uzak olan sorunlar ona hayatını değiştireceği kararı verdirir.

Hindistan’ın en prestijli okullarından olan Hint Teknoloji Enstitüsü’nün hazırladığı IIT-JEE sınavı için; yoksul öğrencilerinde eğitim alma haklarını düşünerek işi bırakır. Yoksul çocuklar için sınav yapacağına dair broşür dağıtılır. Gelen çocuklar arasından en zeki 30 tanesini seçer. En büyük destekçisi erkek kardeşi Pranav idari işlerle ilgilenirken, annesi de çocukların yemeklerini yapar. Meşhur Super 30 projesi de bu şekilde başlamış olur.

Anand Kumar bu projeyi devam ettirirken bir sürü düşmanı olur. Sayısız karalama kampanyaları, suikast girişimlerine maruz kalır. Medyada da onun çabalarına yer verilmez. Çocukların hayalleri vardır ve Anand’ı çok sevmektedirler. Geldikleri yere dönmemek için İngilizce öğrenmeye, kolejli çocuklarla arkadaş olmaya, özgüveni yüksek bireyler olmaya çalışırlar.

Genel anlamda film Anand Kumar ve kardeşinin Super 30 çocuk için çabalarını ve bu yolda karşılaştıkları zorlukları anlatır. Yer yer güldüren, bazen duygulandıran, genel olarak çok gururlandıran sahneleriyle takdiri ve alkışı çokça hak ediyor.

Super 30 İMDB

super-30

8/10 İMDB puanını alan Super 30 filmi, 2019 yılında Bollywood’un en çok hâsılatı olan filmidir. Dünya genelinde Hint sinema sektörünün sessizliğini bozarak gündemde kalmayı ve beğeni toplamayı başarmıştır.

Super 30 Oyuncuları

1- Hritikh Roshan

Anand Kumar rolünü canlandıran Hritikh Roshan aslında aksiyon filmleriyle daha meşhurdur. Super 30 filmi ile birlikte Guzaarish gibi biyografik filmlerde, başka dram türlerinde olan filmlerle oldukça takdir toplamıştır. Yakışıklılığı, oyunculuğu gibi yönleriyle ön planda olduğu gibi Bollywood dünyasında dans deyince akla gelen aktörler arasında ilk sıralardadır.

Filmde içtenliği ve samimiyeti övgü toplamıştır. Kendisi güçlü yapıya sahip olması ve çok yetenekli bir dansçı olmasına rağmen kişiliğine göre bu yönleri daha zayıf olan birini de başarıyla canlandırmıştır.

Kariyerine 30’dan fazla film sığdıran Roshan; Bang Bang, Guzaarish, K3G, Krissh, Jodhaa Akbar, Kaabil gibi filmleriyle ününe ün katmıştır. Filmfare Awards, Star Screen Awards gibi platformlar başta olmak üzere pek çok ödülü vardır.

2- Nandish Singh Sandhu

Anand Kumar’ın erkek kardeşi Pranav Kumar rolünü canlandırmaktadır. Nandish Singh televizyon sektöründen film sektörüne geçiş yapan oyunculardandır. Super 30 onun oynadığı ilk büyük filmdir.

3- Mrunal Thakur

Filmde Supriya ismiyle Anand Kumar’ın kız arkadaşı rolünü canlandırmaktadır. Thakur da televizyon sektöründen ayrıldıktan sonra sinema sektörüne geçmiştir. Kendisinin “Sinemaya yükselenler” kategorisinde ödülü vardır.

4- Pankaj Tripathi

Filmde eğitim bakanı Shiri Ram Singh rolünü canlandıran oyuncudur. Kariyerine 40’tan fazla film sığdıran Tripathi en son 2020’de vizyona giren, Chris Hemsworth’un başrolünde oynadığı “Extraction” filmde rol almıştır.

5- Aditya Srivasta

Filmde Anand Kumar’ı keşfedip Excelence Coaching’de öğretmen olma fırsatı veren, Lallan Singh isimli kişidir.

Anand Kumar Kimdir?

super-30

1 Ocak 1973’te Patna/Bihar’da doğmuştur. Filme konu olan Super 30 projesinin kurucusudur. Bu proje ile yoksul öğrencileri Hint Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı IIT-JEE sınavına hazırlar. Her yıl Mayıs ayında yaptığı bir sınavla aralarından en zeki 30 tanesini seçer ve programa dâhil eder.

Kardeşi ve annesinin desteği ile programı devam ettiren Kumar hiçbir bağışı kabul etmez. Özellikle Discovery Channel’da kendisi ve programı ile ilgili bir belgesel çekildikten sonra programına destek vermek isteyenlerin sayısı oldukça artar.

Anand Kumar zamanında Cambridge Üniversitesi’ne özel bir programa dahil edilir ama maddi yetersizlikten ve babasının vefatından dolayı gidemez. 1992’de Ramanujan Matematik Okulunu kurar. 3 yılda 500 öğrenciye ulaşır. Tabii ki Super 30 projesi başlayana kadar sürer bu okulun varlığı da.

MIT ve Harvard’da konferanslar vermiştir. Birçok karalama kampanyası, suikast girişimlerine rağmen proje hala devam etmektedir. 2018 yılına kadar 480 öğrenciden 422’si IIT-JEE sınavını başarıyla geçip HTE’ne girebilmişlerdir.

Super 30 Müzikleri

Question Mark – Hritikh Roshan (https://www.youtube.com/watch?v=XsZ43UTGQ_Q )

Niyam Ho – 26 kişilik bir grup bu şarkıyı seslendirmiştir. (https://www.youtube.com/watch?v=eH0ZucWD4-4 )

Super 30 Filminden Alıntılar

super-30

“Evet, Hindistan…

  1. Dünya ülkesi, ucuz ekmek ülkesi…

Ama Pepsico dünya başkanı, Unilever yöneticisi, Mastercard, Vodafone, Deutsche Bank (inanmıyorsanız Google’dan aratabilirsiniz) hepsinin başındaki bir Hintli.”

“Bu çocuklara yetenek bahşedildi ama kimse onları desteklemedi. Bu düzenbazlık değildir de nedir?”

“Zenginler kendilerine düz ve kolay bir yol çizdiler. Bizim yolumuza da bir çukur kazdılar. Bu onların en büyük hatası oldu. Bize zıplamayı öğrettiler. Günü geldiğinde herkesten daha uzağa ve yukarı zıplayacağız.”

“Zaman değişti, kalıtsal monarşi geride kaldı. Bir sonraki kral olmak artık kralın çocuklarının doğuştan gelen bir hakkı değildir, bunun yerine, sadece kral olacak kadar ehliyetli olanların bir olma hakkı vardır.”

“Ne Oldu? Korktun mu, seni ne korkuttu? Kaybedecek neyin var? Herhangi bir şey? O zaman neden korkuyorsun? Açlık, yorgunluk veya hastalık sizi nasıl etkileyecek? Ölmek mi? Yanlış! İmtiyazsız bir ailede doğduğunuz gün hepiniz öldünüz.”

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *