«
goz-rengi-degistirme

Göz rengi değiştirme kalıcı olacak şekilde değişiklik yapılması mümkün. Göz rengi lazerle kalıcı olarak şekilde değiştirilmektedir: Lazer uygulaması ile yapılan göz değiştirme işleminde göz içine yapay iris takılır. Yapay iris, ince ve jelâtin gibi bir zardır.

Göz bebeğinin kenarından milimetrik ölçüde ve genişlikte bir açıklık sağlanmasıyla göz içine yerleştirilir. Lazerle göz rengi değiştirme: Lazer uygulamasıyla göze rengi veren dokuya, uygulanan özel bir lazer ile koyu renkteki bir göz mavi veya yeşil renge dönüşebilir. Bu işlem, maalesef çok aşırı risklidir. Kişi güzelleşme uğruna gözünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Lazerle Göz Rengi Değiştirmek Zararlı Mı?

Göz küresi içinde kapalı kalan göz devamlı olarak bir sıvı üretir. Bu sıvının fazla olan kısmı filtre görevi gören hücrelerden geçerek kan damarları ile göz küresinin dışına atılır. Göz içinde bulunan bu filtre dokular tıkanması durumunda sıvı göz küresini terk edemediğinden ve göz içinde birikir.

Göz devamlı olarak sıvı üretmeye devam edeceği için, göz içinde biriken sıvı göze aşırı bir basınç yapar ve bu basıncın etkisiyle görmemizi sağlayan hücreler zarar görerek ölmeye başlar. Göz renginde değişim yapılması için uygulanan lazerle göz değiştirme operasyonu esnasında boya hücreleri göz içinde toz şeklinde uçuşmaya başlar ve bu filtre hücrelerin tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Kornea adı verilen ve gözün ön kısmında yer alan saydam olan alanda görme için yaşamsal önemi olan hücresel kayıplar yaşanabilinir. Bu durum ileriki dönemlerde hastalarda kornea nakli gerekebilir. Bu duruma bir göz tansiyonu rahatsızlığı denir ve bunun tedavisi öyle çok kolay değildir.

Sürekli ilaç kullanımı, bununla birlikte ek bir operasyonlar yapılması gerekecektir. Bu durumun görülme olasılığı iken göz tansiyonu problemi 25’inde bu riskin oluşacağı hesaplanıyor.

Hastaların büyük bir kısmında göz tansiyonu gelişebilir. Bu tedavi yönteminde, görülmekte olan bu türdeki dezavantajları sebebiyle sağlık bakanlığından onaylanmadığı için uygulamaya girmemiş olmasıdır. Etkili ve hızlı bir tedavi yapılmadığında hasta kalıcı şekilde kör olabilir. Güzelleşmek uğruna kişi göz renginin değiştirilmesini isterken derken, körlük riskiyle başa kalabiliyor. Kısaca lazer ile göz rengi değiştirme yöntemi oldukça çok tehlikelidir.

Femtosaniye İle Göz Rengi Değiştirme

goz-rengi-degistirme
Göz Rengi Değiştirme

Fransa’da geliştirilen bu yeni teknikte gözün içine müdahale edilemediği gibi iris ile ilgili bir işlemde yapılmıyor. Femtosaniye göz rengi değiştirme yönteminde gözlük kullanan kişileri gözlükten kurtarmak ve de katarakt hastalarının tedavisi için uygulanan bir lazer cihazıyla kornea hücresi içine halka biçiminde bir pigment konuluyor.

Göz hücrelerine müdahale edilmediğinden hastalarda göz tansiyonu gibi problemler yaşanmıyor. Ayrıca korneada hücre kaybı olmadığından ilerleyen zamanlarda kornea nakline gerek kalmıyor. Bu uygulamada bir diğer farksa göz rengi kişi tarafından önceden seçilebiliyor.

Operasyon öncesinde, kişi kendisine sunulan bir renk kartelâsından mavi, hangi rengi isteniyorsa seçilebiliyor ve göz rengi bu renk ile değiştirilebiliyor. İşlem ağrısız bir şekilde olup ve dakikalar içinde tamamlanıyor.

İşlem sonrası gözlerin bandajla kapatılması veya sonraki günlerde pansuman gerekmiyor. Operasyon sonrasındaki gün içinde araç ve bilgisayar kullanılabiliyor. Ayrıca gibi kişi iş yaşamına dönmesi de mümkün oluyor. Etkisi kalıcı olan bu işlem sonrası kişinin göz rengi kalıcı bir şekilde değiştiriyor.

Renkli Kontakt Lensler

Kısacası, dünyanın pek çok yerinde değişik göz rengine sahip olmak isteyenler için renkli kontak lenslerine yoğun bir şekilde talep ve ilgi var. Kozmetik dünyası da üretilen, numarasız renkli kontakt lensler ile göz rengi değiştirme işlemi mümkün. Renkli kontakt lensler hala büyük bir ilgi görüyor.

Opak Lensler

goz-rengi-degistirme

Göz renginde değişim işlemi yapmak günümüzdeki en yaygın uygulama faaliyet lenslerdir. Kontakt lensler ile kişi istediği göz rengine kolaylıkla kavuşabilir. Yalnız göz renginde yapılacak olan değişikliğe bağlı bu lensler kendi arasında farklı kategorilere ayrılır. Bunlar; Görüş mercekleri, geliştirme lensleri ve opak lensler renkli lenslerdir.

Görüş lensleri, hafif bir şekilde gözde renklendirme sağlar. Bu türdeki lenslerin kullanımındaki en önemli amaç kişinin kendi göz rengini mükemmel bir şekilde görebilmesidir.

Geliştirme lensleri ise göz rengini bölümsel olarak değiştirir. Göz rengini daha seçkin ve çekici kılar.

Opak lensler irisi ayrı bir renge kavuşturur. Hekim değerlendirmesi sonrasında kişi kendi için en uygun olan kontakt lens seçer.

İris İmplant Cerrahisi

Lensin kullanımının obstrüksiyon oluşturmaksızın göz rengin kalıcı olarak şekilde değişim yapmak isteyenler için iris implant cerrahisi geliştirilmiştir. Dünya genelinde pek çok ülkede uygulanan implant cerrahisinin kendi içinde bazı riskleri de vardır. Bu uygulama sadece göz rengini değiştirmek için değil, iristen kaynaklı göz kusurlarının tedavi edilmesi için de kullanılabilir.

Göz renginde kalıcı değişiklik yapmak isteyenler için hayli popüler olan bu operasyonun bazı riskleri de vardır. Bu riskler kornea hasarı, katarakt, göz enfeksiyonu kısmi görme kaybı olarak özetlenebilir.

Doğal Metotlarla Göz Rengi Değiştirme

Doğal metotlar ile göz rengi değiştirme işlemi yapmak isteyenler için bal ve ılık su kullanmak alternatif bir çözümdür. Kademeli şekilde göz rengi değişikliği için uygulanan bu yöntemin bilimsel yönden hiçbir dayanağı yoktur. Horner sendromu, iris melanomu, pigmenter glokom gibi kalıcı şikâyetlere neden olabilir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *