Kahve Falı Nedir?

Türk kahvesi dendiğinde akla ilk gelen şeylerden biri kahve falı olur. Kendi içinde çeşitleri de bulunan Türk kahvesi kimilerine göre olmazsa olmaz tatlardandır. Uzmanlar tarafından da günde iki fincan tüketilmesi önerilir. Kimileri için eğlence unsuru olan kahve falı kimileri için geçim kaynağı olmuştur. Ülkemizde en sık tercih edilen ve yaygın olan fal yöntemidir.

Kahve telvesinin fincan dibine çökmesi ile oluşan şekillerin, kişinin iç dünyasından yansıma olarak yorumlanır. Şekilleri yalnızca görmek yetmez, anlamlarının bilinmesi ve gerçeklikle ilgili bağlantı kurularak yorumlanması gerekir. Kahve falı bakan bazı kişilerin güçlü hissiyatları ve sezgileri olduğu söylenir. Kahve falında her bir şeklin bir anlamı olduğu gibi fal bakan kişinin de yorumlarıyla fal bütünlük kazanır.

Kahve Falı Nasıl Bakılır?

Kahve Falı Nedir?
Kahve Falı Nedir?

Öncelikle kahve pişirilirken bazı inceliklere dikkat edilmelidir. Bakır cezvede, kısık ateşte pişirilen ve bol köpüklü olan kahvenin tadına doyum olmazken, su ve kahve oranına dikkat etmek gerekir. Az koyulan kahve tadından yoksun ve fal için yetersiz telve anlamına gelir. Tam tersi durumda ise yine kahve falı anlamında sonuç alınamaz.

Her kahve fincanı için iki çay kaşığı kahve koymak yeterli olacaktır. Kahve içiminden sonra fincan üzerine tabak ters çevrilerek konur ve saat yönünün tersine doğru bir yönde birkaç kez hafif hareketle çevrilir. Bu esnada dilek tutulması da tavsiye edilir. Daha sonra yine dıştan içe doğru çevrilerek fincanın yukarıya gelmesi sağlanır.

Fincanın bir miktar soğuması beklenir. Üzerine metal konması daha çabuk soğumasını sağlar. Genelde bu bir yüzük olur ve fincan üzerine koyulan yüzüğün bundan başka bir anlamı yoktur. Ayrıca fincanın tabaktan ayrılmaması durumunda falın tuttuğu söylenir. Yani çevrilirken tutulan dilek ya da niyetin gerçekleşeceği ve fala bakılmasına gerek olmadığı yaygın olarak bilinir.

Fal fincanın dibinden başlayarak bakılır ve ağız kısmına doğru üst tarafta beliren şekiller yakın zamanı işaret eder. Fincan yorumlaması bittikten sonra tabaktaki şekiller yorumlanır. Öncelikle tabağı fincan içine süzdürerek şekillerin tamamen belirmesi sağlanır. Fincan tabağındaki fal, genellikle falı bakılan kişinin aile ve hanesi ile ilgilidir.

Sanal Kahve Falı

kahve fali nedir 2

Dijitalleşen dünyaya uyum sağlamak adına yapılan uygulamalardan biri de kahve falı yorumları olmuştur. Nerede olursanız olun, kahvenizi içtikten sonra fincanı fal için kapatabilir ve çok kısa süre içinde yorumlatabilirsiniz.

Fincanı kapattıktan sonra beş dakika kadar soğuması beklenir ve sonrasında fincan içi ve tabağı fotoğraf çekilerek uygulamaya yüklenir veya mesaj ile gönderilir. Fotoğraf sayesinde yorumu yapılan fal mesaj olarak size iletilir. Uygulamalar ücretli ve ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Kahve Falı Bakmak Günah Mı?

Dini inanışlara göre gelecekten ya da kader dedikleri yazgıdan haber almak veya haber vermek mümkün değildir. Fal da bu tür şeylere aracılık edemez. Bu doğrultuda yalnızca Allah’ın bilebileceği şeyler üzerine yorum yapmak için falcılara gidilmesi hoş karşılanmamaktadır.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *