«
6. His Nedir? 6. His Nasıl Anlaşılır?

Fiziksel dünyayı algılamamıza yarayan 5 adet duyumuz var ve bilim insanları da henüz neyse ki bunların varlığını inkar etmiyorlar. 6. hisse gelecek olursak bu konu biraz tartışmalı.

Öncelikle 6. hissin toplumda nasıl algılandığına bakmalıyız. Gelecekte olacakları önceden tahmin etmek ve insanları okumakta, analiz etmekte diğerlerinden daha başarılı olmak gibi genellemeler görüyoruz. Buna rüyaların gerçek yaşamda da çıkmasını ekleyebiliriz. Peki 6. hisse sahip olduğu iddia edilen, yüksek sezgisel yeteneklere sahip insanların özellikleri nelerdir?

6. His Tartışmaları

Bazı insanlarda küçük ayrıntılara dikkat etme, çevresindeki olaylara karşı duyarlılık ve daha güçlü bir hafızaya sahip olma gibi özellikleri görebiliriz. Dışardan gelen fiziksel uyaranlara karşı hassas ve tehlike yaratabilecek ihtimalleri düşünerek her an tetikte yaşayan bu insanların, olayları önceden tahmin edebildikleri için mistik güçlere sahip oldukları mı düşünülüyor? Bilimsel açıdan bakarsak bu genel anlamda böyle.

Bazı araştırmacılar, duyularla algılanamayacak düzeyde küçük uyaranların, bilinç dışı yoluyla algılanabileceğini ortaya koyan çalışmalarda bulunmuşlar. Söz gelimi arkamızdan yaklaşan birini görmüyor ve sesini duymuyorsak bile, bilinçaltımız çok küçük düzeyde ses titreşimlerini hissetmemizi sağlıyor ve farkında olmadan arkamızdaki kişinin kokusunu alabiliyoruz. Bu teoriye göre bilinçsizce, takip edildiğimizi hissetmemiz mümkün görünüyor.

Haberci Rüyalara Bilimsel Yorumlar

6. His Nedir? 6. His Nasıl Anlaşılır?
6. His Nedir? 6. His Nasıl Anlaşılır?

Septikler dışında bilim insanları, bu konunun mantık çerçevesinde açıklanabileceğinde hemfikir. Rüyaların gerçek hayatta çıkmasını ise tesadüf şeklinde yorumluyorlar. Rüyamızda bir uçağın düştüğünü gördükten sonra, sabah televizyonda uçak düşme haberi görmemiz olağan dışı bir gelişme değil aslında. Farklı konularda çok fazla rüya gördüğümüz için, bir tanesine tesadüfen gerçek yaşamda da denk gelmemiz gayet mümkün.

6. His Kimlerde Görülür?

Eleştirel yaklaşımları dikkate alarak yorumlamak gerekirse, halk arasında sezgisel, kalp gözü açık ve 6. his sahibi şeklinde adlandırılan bireylerin, ortalama insanlara göre daha dikkatli, analiz yeteneği yüksek ve başkalarının duygularını anlamakta daha yetenekli olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır.

Bir çoğumuz küçük sinyalleri dikkate almadan, çok fazla sorgulamadan ve olaylar arasında sınırlı seviyede bağlantı kurarak yaşamlarını sürdürüyor. Algıları daha açık kimseler ise bir şeyleri fark etmekte, başkalarının amaçlarını anlamakta ve ileriye dönük olası senaryoları tahmin etmekte daha başarılı olabilirler.

6 his nedir 6 his nasil anlasilir 2

Örneğin, yeni tanışılan birinin şiddete eğilimini ilk bakışta anlamak, bu tarz örneklerle daha önce de karşılaşan ve dikkatli şekilde analiz edebilen biri için çok zor değildir. Szondi kişilik testi gibi, fotoğraflardaki insanlara duyduğumuz hislerden yola çıkılarak karakter analizi yapılan çalışmalarda, ilk izlenimden bile başkaları hakkında tahmin yürütmenin mümkün olduğunu görmekteyiz.

6. His Aslında Nedir?

Bilim, 6. his benzeri sezgisel güçleri inkar ederken, aslında bunların var olduğunu kanıtlayan argümanlar sunmuyor mu sizce de? Bilinçaltı verileri daha iyi işleyen kişilerin, evrimsel süreçte hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Burada duygusal zekanın önemine de dikkat etmeliyiz zira 6. his kategorisinde yorumladığımız bir çok davranış, duygusal zekanın yüksekliğinden kaynaklanıyor olabilir. Başkalarının duygularını daha iyi anlayabilen yüksek EQ’lu insanlar, zihinsel zekası (IQ) yüksek kişiler gibi akılcı yorumlarla kendilerini açıklamak yerine, “içime doğmuştu” demeyi yeterli görüyor olabilirler.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *