«
yunus-polisi

Kamu huzuru ve güvenliği adına olaya hızlı ve anında müdahale adına yunus polisi çok önemli bir yere sahiptirler. Ayrıca toplum gözünde sempatiye ve diğer polis birimleri gibi saygıya sahiptir. Bu önemli birimimdeki polisler özel şart ve koşulara çerçevesinde göreve alınmaktadırlar. Bu koşular yunus polisi nasıl olunur sorusunun da cevabıdır.

Yunus nasıl olunur, yunus polisleri için gerekli özel koşullar nelerdir, yunus polislerinin maaşları ne kadardır gibi sorular yunus polisi olmak isteyen herkesin merak ettiği sorulardır. Çalışma saatleri, görevleri, yetkileri gibi soruları da ayrıca önem taşımaktadır. Bu sorulara doğru cevaplar alınmadan ve yeterince bilgiye sahip olmadan karar verilmemedir.

Her işin bir zorluğu elbette vardır ama polis olmanın sadece zorluğu değil aynı zamanda sorumluluğu da daha önem arz etmektedir. İsteksiz veya sadece bir iş olarak görüldüğü taktirde sadece insanın kendi hayatını değil başka insanların da hayatlarına zarar verme potansiyeli taşır.

 Yunus Polisi Nasıl Olunur?

yunus-polisi
yunus polisi

Yunus olmak için POMEM ( Polis Meslek Eğitim Merkezleri) veya PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) okullarında birinden mezun olmak gerekmektedir. İldeki kadro ihtiyacına bağlı olarak bu okullardan mezun olan kişilerden alım yapılmaktadır. Yetkili alım birimi tarafından özellikle istek ve göreve bağlılığı sorgulanan yunus polisi adayına o yönde muamele görür. Bunun dışında sahip olunması gereken koşullar şöyle sıralamak mümkündür:

  • Kadın ve erkek olduğu fark etmeksizin 28 yaşından küçük olmalıdır,
  • Erkek adayların 1.75 cm, kadın adayların 1.70 cm boy şartına uymalıdır,
  • Motosiklet kullanımına engel bir fiziksel bir sorunu olmamalıdır örneğin renk körü olmamalılardır,
  • POMEM veya PMYO’dan mezun olan aday mülakatlardan da başarılı bir şekilde geçmek zorunda,
  • Sabıkaya sahip adaylar alınmamaktadır, sabıka kaydının olmaması gerekmektedir,
  • Sağlık sorunları olmamalıdır,
  • Alkol, madde bağımlısı olmamalıdır, kumar gibi illegal alışkanlıklara sahip olmamalıdır,
  • Polis olmaya engel olan durumlar yunus polisi olmaya da engel olacağından bu durumlara sahip olmaması gerekmektedir.
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *