1. Anasayfa
  2. Moda
  3. Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon perde temizliği özenli bir şekilde yapılması gereken ve her kadın için oldukça uğraştırıcı bir süreçtir. Peki, doğru bir şekilde fon perde temizliği yapabilmek için neler gerekir?

«
Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Fon perde temizliği özenli bir şekilde yapılması gereken ve her kadın için oldukça uğraştırıcı bir süreçtir. Peki, doğru bir şekilde fon perde temizliği yapabilmek için neler gerekir?

Bilinmesi gereken konulardan bir tanesi, fon perdelerin çok fazla kir ve pas tutan bir kumaştan üretilmediğidir. Bu nedenle yılda 1-2 defa perdeleri yıkamak yeterli olabilir. Perdenin türüne göre uygun deterjan veya doğal yollar denenerek, perde temizliği yapılabilir.

Kadife Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kadife fon perdelerin temizlik işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, farklı renk tonlarına sahip perdelerin ayrı ayrı yıkanmasıdır. Bunun nedeni, kumaş kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun renklerin birbirine karışmasını önlemektir. Kadife perdeler, 30 derecede 1 saat makinede yıkanarak temizlenebilir.

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?
Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kalın Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Kalın fon perde temizliği yapılmadan önce perdelerin çıkarılması ve tozlarından arındırılması gerekir. Kalın kumaşa sahip fon perdeler, tek tek makinede yıkanmalıdır. Çünkü ağır olan bir kumaşa sahiptirler. Makinenin hassas yıkama derecesi ayarlanarak, kalın fon perde temizlenebilir.

Kumaş Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?
Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kumaş fon perde temizliği konusunda dikkate alınacak nokta, perdenin hangi kumaştan üretildiğidir. Kumaşın kaliteli olması ve leke tutup tutmaması gibi önemli noktalar, perdenin yıkanma şeklinde değişikliğe neden olabilir. Kumaş fon perdelerde, diğer perdeler gibi ayrı ayrı yıkanmalı ve doğru ısı derecesi ayarlanmalıdır. Kumaşın kalınlığına göre, 30 derece ile 40 derece arası yıkanabilirler.

Tül Fon Perde Nasıl Yıkanır?

Tül fon perde temizliği için makinelerin tül yıkama programları kullanılmalı ve makine düşük devir hızında çalıştırılmalıdır. Makinelerinde bu tarz programları olmayanlar, 30 derecede tül perdelerini yıkayabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken, ısı derecesinin artırılmamasıdır.

Evde Fon Perde Yıkama İşlemi Yapılır mı?

Evde fon perde, tül perde ve stor perde gibi perde türleri yıkanabilir. Bu perdeler ayrı ayrı işlemlerden geçerek, temiz ve ilk günkü hâline getirilebilir. Makinede perde yıkama işlemlerinde, genellikle en düşük ısı derecesi ve uygun devir hızının ayarlanması gerekir.

Evde Fon Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde fon perde temizliği konusunda merak edilen, fon perde kaç devirde yıkanır gibi konuların detaylı bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Makinelerde bulunan hassas programlar ve düşük devir hızı, bu perdeler için uygundur. Makineden çıktıktan sonra fon perde ütülenir mi konusu ise, makineden çıkan perdelerin asılması durumunda ütülenmelerine gerek yoktur.

Fon Perde Hangi Deterjanla Yıkanır?

Perdelerde kullanılacak deterjan, kumaşın türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fon perde nasıl yıkanır kadınlar kulübü önerileri arasında, leke çıkarıcılar ve çamaşır deterjanları yer alır. Eğer perdenin deterjandan zarar görmeyeceği düşünülüyorsa, normal deterjanlarla perde yıkamak mümkündür.

Renkli Fon Perde Hangi Deterjanla Yıkanır?

İster düz renk ister renkli olsun, fon perdeler çamaşır deterjanları ile yıkanabilir. Fon perde yıkama işlemlerinde perdede bulunan lekenin durumuna göre, farklı deterjanlarda kullanılabilir. Özellikle leke çıkarıcılar, bu tarz perdeler için uygundur.

Fon Perde Yıkama Fiyatları

Fon ve stor perde temizliği fiyatları genel olarak aynıdır. Perdelerin boyutuna, kirlilik durumlarına göre farklı fiyatlarda yıkanmaları söz konusudur. Her perdenin aynı fiyatta yıkanması, bazı durumlarda mümkün olmayabilir.

Eskiyen perdelerinizi yenilemenin vakti geldiyse  https://www.perdeoutlet.com/fon-perde sayfasını ziyaret ederek 2023’ün en yeni modellerine göz atabilirsiniz!

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *