«
Johnny Depp ve Amber Heard Davasının Tüm Detayları

Bildiğiniz üzere son haftalarda Johnny Depp ve Amber Heard davası gündemi meşgul ediyor. Nisan ayında başlayan dava, en nihayetinde jüri kararı ile 1 Haziran’da sona erdi. Davada elbette öne çıkan pek çok detay vardı.

Depp ve eski eşi Heard arasındaki çekişmeler kameralar karşısında açık açık anlatıldı. Biz de Johnny Depp ve Amber Heard davasındaki tüm önemli gelişmeleri sizler için derlemek istedik.

Johnny Depp ve Amber Heard Davası Nedir?

Johnny Depp ve Amber Heard Davasının Tüm Detayları
Johnny Depp ve Amber Heard Davasının Tüm Detayları

Johnny Depp Amber Heard, boşandıktan sonra Depp’in Heard’e şiddet uyguladığı iddia edilmişti. Bunun üzerine Depp, zamanla içerisinde bulunduğu tüm projelerden ayrılmak zorunda kaldı. Johnny Depp Fantastik Canavarlar ve Karayip Korsanları gibi seri filmlerdeki rollerinden uzaklaştırıldı. Bunun üzerine harekete geçen Depp, 2018 yılında eski eşi Amber Heard’ün bir gazeteye yazmış olduğu yazıya yönelik karalama davası açtı.

İşte bu dava ertelemeler sonucunda 2022 yılının Nisan ayında görülmeye başladı. Davanın amacı, Depp’in toplum nezdinde de aklanmasını sağlamaktı. Amber Heard yazdığı köşe yazısında isim vermeden de olsa Depp’i cinsel ve ev içi şiddet suçları ile suçluyordu. Yazının yayınlanmasından sonra aktarılanlara göre Depp’in kariyeri büyük bir çöküş yaşamaya başladı.

Depp, eski eşine 50 milyon dolarlık dava açarken, Heard de Depp’e 100 milyon dolarlık karşı dava açtı. Her iki dava da 2022 Nisan ayında eş zamanlı olarak görülmeye başlandı. Dilerseniz gelin davanın tüm detaylarına yakından bakalım.

Set Aşkı ve Evlilik

Johnny Depp ve Amber Heard Davasinin Tum Detaylari 3

Johnny Depp ve Amber Heard davasına değinmeden önce ikilinin romantik ilişkisine de kısaca bir göz atalım istedik. Depp ve Heard, 2009 yılında The Rum Diary filminde bir araya gelip ilk kez tanışmışlardır. Mahkeme esnasında Amber Heard’ün aktardığına göre çiftin arasındaki romantik kıvılcımlar da ilk kez bu filmin çekimleri sırasında olmuştur.

2012 yılında ise Depp, 14 yıldır beraber olduğu ve iki çocuğunun da annesi olan Vanessa Paradis’den ayrılmıştır. Ayrılığın hemen ardından Heard ile görüntülenen Depp, 2014 yılında nişanlanmıştır. 2015 yılında da sade bir düğün töreni ile evlenen çift, 15 ay boyunca evli kalmıştır. Çiftin 2016 yılında ayrılık kararı almasından sonra olaylar patlak vermiş ve 2012 yılından 2016 yılına dek yaşanan tüm şiddet geçmişi ortalığa dökülmeye başlamıştır.

Johnny Depp ve Amber Heard Boşanma Süreci

Johnny Depp mahkeme sonrasında Amber Heard’e 7 milyon dolarlık bir tazminat ödemeyi kabul eder. Bu sayede çift, 2016 yılında anlaşmalı bir şekilde boşanmış olur. Bu dönemde medyada Heard’ün yüzünde ve kollarında morluklarının olduğu fotoğrafları yayınlanır.

Fotoğrafların çıkması ve Heard’ün Depp’e karşı uzaklaştırma kararı aldırması olayları iyice körükler. Bunun üzerine Heard’ün eski eşi Depp’ten şiddet gördüğü iddia edilir.

Johnny Depp, şiddet iddialarına karşı sessiz kalmaktadır. Heard ise 2018 yılında günümüzdeki davanın da nedeni olan makalesini yayınlar. Makalede isim verilmeden de olsa Depp’in Heard’e cinsel ve ev içi istismarda bulunduğu aktarılmaktadır.

The Washington Post Makalesi ve Şiddet İddiaları

Johnny Depp ve Amber Heard Davasinin Tum Detaylari 1

Johnny Depp ve Amber Heard ilişkisini tüm açıklığı ile öğrendiğimiz dava sürecine neden olan makale 2018 yılında yayınlanır. The Washington Post gazetesinde yayınlanan makalede, Amber Heard’ün zamanında aile içi şiddete maruz kaldığı ifade edilmiştir. Heard, kendisini şiddet maduru olarak ifade edip bu süreçten nasıl sağ çıktığını aktarır. Makalenin yayınlanmasından sonra ise oklar anında Depp’e çevrilir.

Johnny Depp, 2018 yılı itibariyle hali hazırda kadrosunda olduğu tüm filmlerden men edilir. Bu filmler arasında Depp’in ikonlaştığı Karayip Korsanları da bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda da iptal edilen işler Depp’in 22.5 milyon dolar kaybetmesine neden olmuştur.

The Sun Davası ve Ortaya Dökülen İddialar

Johnny Depp, 2020 yılında The Sun gazetesinin manşetini konu alan bir dava açar. The Sun, manşetinde Depp’in eşini dövdüğünü ifade eder. Bunun üzerine de Depp, gazeteye hakaret davası açar ve Amber Heard de bu davada yer alır. The Sun davasında ifade veren Heard, Depp’i 14 ayrı istismar ile suçlar.

Bu dava İngilitere’de görülmüştür ve davanın sonucunda ikilinin özel yaşantısına dair pek çok iddia ortaya dökülmüştür. The Sun davasının kaybedeni Depp olurken The Sun’ın manşetinin yanlış olmadığına karar verilir.

50 Milyon Dolarlık Hakaret Davası

Johnny Depp mahkeme sonucu Nisan 2022’den beri gündemden düşmüyor. 18 Nisan’da başlayan süreç, en nihayet 1 Haziran günü son buldu. Johnny Depp dava sonucu da ünlü aktörün lehine sonuçlandı. İsterseniz davanın detaylarına madde madde yakından bakalım:

• Depp, 2019 yılında açtığı hakaret davasında Heard’den 50 milyon dolar tazminat istemiştir. Davanın açılma nedeni de Amber Heard’ün The Washington Post’ta yayınlanan yazısıdır. Yazı her ne kadar isimsiz de olsa şiddet failinin Depp olduğu düşünülmüş ve ünlü aktörün sektörden uzaklaştırılmasına neden olmuştur.

• 2019 yılında açılan dava, ertelemeler ile birlikte 2022 yılı Nisan ayına çekilir. Bu esnada Amber Heard de Depp’e 100 milyon değerinde bir tazminat davası açar. Her iki dava da eş zamanlı olarak görülmeye başlanır.

• Pek çok iddianın konuşulduğu davada jüri, Depp’i haklı bularak, Heard’ün 10 milyon dolar tazminat ödemesine karar verir. Depp de Heard’e 2 milyon dolar değerinde tazminat ödemeye mahkum edilir. Dava boyunca yaşanan olaylar ise adeta tüm gündemi meşgul etmiş ve uzun süre konuşulmuştur.

Hakaret Davasındaki Başlıca İddialar

Johnny Depp ve Amber Heard Davasinin Tum Detaylar 4

Johnny Depp ve Amber Heard davasında tüm dünyanın ilgisini çeken pek çok olay yaşandı. İşte, bazıları şoke edici olan ve dava sürecine damga vuran iddialar ve tanıkların ifadeleri:
• Amber Heard, anlatılanlara göre Depp’e vodka şişesi fırlatır ve Depp’in parmağından bir parça kopar. Depp de öfke nöbeti geçirerek kanlı parmağı ile aynaya ve duvarlara yazılar yazmaya başlar.
• Johnny Depp, Amber’ın kendisini Elon Musk ile aldattığını ifade eder. Hatta çift evliyken Heard, Elon Musk ve ünlü model Cara Delevigne ile üçlü ilişki yaşamıştır. Johnny Depp, mahkemeye Elon Musk ve Heard’ün asansör görüntülerini de sunar.
• Depp’in bir diğer sansasyonel iddiası da Amber’in yataklarına kakasını yapmasıdır. İddiaya göre Amber, 30. Yaş gününe geç gelen Depp’i cezalandırmak için yataklarına kaka yapmıştır. Amber ise kakanın köpeklerine ait olduğunu iddia eder.
• Johnny Depp, Amber Heard’ün kendisinden aldığı 7 milyonluk boşanma tazminatını bağışlayacağını söylemesine rağmen bağışlamadığını ifade eder. Amber Heard de çapraz sorgusunda bağış yapmadığını kabul eder.
• Amber Heard, Depp’in kendisini bir otel odasında üç gün boyunca hapsettiğini ifade eder. Bu süreçte Depp, eski eşine defalarca kez tecavüz etmiştir. Bu iddialar da davaya damga vurur.
• Davanın en çok tartışılan konularından biri de Heard’ün şiddet gördüğü fotoğraflardır. Fotoğraflarda yüzünde morarma ve şişlik olan Heard, sonraki gün çekilen fotoğraflarda sağlıklıdır. Morarıkları gizlemek için bir markanın paletini kullandığını söyleyen Heard’ü makyaj markası yalanlar.
• Johnny Depp, 1990’lı yıllarda aşk yaşadığı Kate Moss’u da iddialara göre merdivenlerden itmiştir. Johnny Depp Kate Moss ile olan ilişkisinin mahkemede gündeme getirilmesi sebebiyle Moss’u tanığı olarak davet eder. Mahkemede tanıklık eden Moss, Depp’ten hiçbir zaman şiddet görmediğini söyler.

Johnny Depp ve Amber Heard Davasının Sonucu

Johnny Depp ve Amber Heard davasının sonucunda Depp, toplum tarafından da desteklenmiştir. Johnny Depp Dior markası işbirliği nedeniyle Dior’un satışlarının arttığı da ifade edilir. Johnny Depp filmleri gündeme yeniden gelirken Amber Heard’ün yer aldığı Aquaman serisinden çıkartılacağı konuşulmaktadır.

Yapılan yorumlar da Depp’in itibarını geri kazandığı yönündedir. Hatta Depp’in kısa süre sonra sinemaya geri döneceği de gündeme gelmiştir. Dava sonrasında konuşulan bir diğer detay da Amber Heard serveti olmuştur. Herad’ün net serveti 8 milyon dolar civarında olup tazminatı nasıl ödeyeceği de merak konusudur.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *