«
nicolas-cage

İz Brakan 7 Nicolas Cage Filmi ile sizlere sinema tadını yaşatacağız. Oyunculuk tarzı ve filmleriyle bir nesli derinden etkiledi Nicolas Cage. Bir kısmımız onu gerçekten sevdi, bir kısmımız da onunla dalga geçmek için izledi; ama o kendisini izlettirmeyi hep başardı. Elbette bugünlere gelmesinde torpilin ve amcasının da faydası, katkıları vardı ama o da boş birisi değildi. Bir zamanlar çok ünlü olan bu oyuncunun yer aldığı bazı filmleri sizler için derledik.

İşte Bu Yazıda İnceleyeceğimiz Nicolas Cage Filmleri

 • Siyam Balığı (Rumble Fish) 7.2 Smokey 1983
 • Raising Arizona 7.3 H. I. McDunnoug 1987
 • Vahşi Duygular (Wild at Heart) 7.2 Sailor 1990
 • Elveda Las Vegas (Leaving Las Vegas) 7.5 Ben Sanderson 1995
 • Kaya (The Rock) 7.4 Dr. Stanley Goodspeed 1996
 • Con Air 6.9 Cameron Poe 1997
 • Hayalet Sürücü (Ghost Rider) 5.3 Ghost Rider/Johnny Blaze 2007

Gelin bir zamanlar Hollywood’un altını üstüne getiren, hatta Oscar dahi alan Cage’in iz bırakan filmlerine hep birlikte göz atalım.

1 – Siyam Balığı (Rumble Fish) (IMDB: 7.2) 1983

1983 yapımı Siyam Balığı (Rumble Fish) filmi Cage’in oynadığı ilk filmlerden birisi. Filmin yapımcısı da Baba (The Godfather) ve Kıyamet (Apocalypse Now) gibi filmlerden tanıdığımız Francis Ford Coppola.

Gişede beklediğini bulamayan film, güçlü liderlere hayranlık duyan erkekleri konu alıyordu. Filmin bütçesi 10 milyon dolardı; buna rağmen yalnızca 2,494,480 dolar gişe yapabildi.

2 – Raising Arizona (IMDB: 7.3) 1987

Yönetmenliğini Joel Coen’in üstlendiği bu filmde Cage eski bir suçluyu canlandırmaktaydı. Başrolleri paylaştığı Holly Hunter ise Cage’in karısı rolündeydi. Hunter’ın karakteri aynı zamanda emekli bir polis memuruydu. Filmde Trey Wilson, William Forsythe, John Goodman, Frances McDormand, Sam McMurray, ve Randall “Tex” Cobb gibi isimler de bulunmaktaydı.

5.5 milyon dolar bütçeyle çekilen film gişede 29.2 milyon dolar kazanarak büyük bir başarı gösterdi. 1987 yılında yayınlanan Raising Arizona, Coen kardeşlerin ününe ün katmakla kalmadı, Cage’in kariyeri için de muhteşem bir başlangıç noktası oldu.

3 – Vahşi Duygular (Wild at Heart) (IMDB: 7.2) 1990

nicolas-cage
Nicolas Cage

Vahşi Duygular (Wild at Heart) için Cage’in oynadığı ilk büyük film demek yanlış olmaz. David Lynch tarafından yönetilen Vahşi Duygular (Wild at Heart), bir kara mizah, romantik suç filmiydi.

10 milyon dolar bütçeyle çekilen film Lula (Laura Dern) ve Sailor (Nicolas Cage) çiftini konu almaktadır. Lula’nın annesi Sailor’dan çok nefret etmektedir, öyle ki onun başına oldukça belalı bir serseriyi bela eder ve olaylar böylece başlar.

Film eleştirmenlerden oldukça olumlu yorumlar alır. Nicolas Cage ise kariyerinde ilerlemeye ve başka yönetmenlerin dikkatini çekmeye devam eder. 10 milyon dolar bütçeyle yapılan film gişede 14.6 milyon dolarla stüdyoya kâr getirmeyi başarır.

4 – Elveda Las Vegas (Leaving Las Vegas) (IMDB: 7.5) 1995

Elveda Las Vegas filmi Cage’in gişe rekorları kırdığı o filmlerden birisi. 4 milyon dolar bütçeye sahip olan film gişede 49.8 milyon dolar gelir elde etti. Tamı tamına 12.5 kat! Bu durum elbette Cage’in daha büyük bütçeli filmlerde, daha büyük aktörlerle yer almasının önünü açacaktı.

Mike Figgis’in yönettiği filmde Cage, Ben Anderson isimli bir karakteri canlandırmaktadır. Anderson sürekli kaybeden bir adamdır. Yazarlıkla ailesinin geçimini kıt kanaat sağlamaya çalışmaktadır. Tüm bunlara dayanamayan karısı ise çocuklarını da yanına alarak onu terk eder. Böylece Anderson’ın hayatındaki o büyük değişim başlar.

5 – Kaya (The Rock) (IMDB: 7.4) 1996

Kaya (The Rock) filmi için Cage’in büyük bütçeli filmlerinden ilki demek hiç de yanlış olmaz. Yapımı için tamı tamına 75 milyon dolar harcanan film gişede 335 milyon dolar hasılat yaparak büyük bir başarı elde etti. Michael Bay tarafından yönetilen filmde Cage, Sean Connery’yle oynama fırsatını da yakaladı. Bu onun için pastanın üzerindeki çilek oldu.

7 Haziran 1996’da yayınlanan film bir grup deniz komandosunun Alcatraz hapishanesini ele geçirmelerini ve içerdeki turistleri rehin alışlarını anlatıyor. Eğer eski askerlerin ailelerine ödenmek üzere 100 milyon dolar fidye ödenmezse San Fransisco körfezine kimyasal silah atacaklarını söyleyen bu asileri durdurabilecek sadece iki kişi vardır.

Alcatraz’dan kaçmayı başarabilen tek mahkûm (Sean Connery) ve bir kimyasal silah uzmanı olan (Nicolas Cage). İkili bu bir grup deniz komandosunu durdurabilmek için zamana karşı yarışırlar.

6 – Con Air (IMDB: 6.9) 1997

nicolas-cage

Nicolas Cage’in yer aldığı en büyük bütçeli filmlerden birisi Con Air. Beraber oynadığı John Cusack and John Malkovich, with Steve Buscemi, Ving Rhames, Colm Meaney, Mykelti Williamson, Dave Chappelle, Rachel Ticotin, Danny Trejo, Nick Chinlund, Jesse Borrego, Jose Zuniga, ve Monica Potter gibi isimleri de saymazsak olmaz. Con Air çekildiği sırada Cage artık kariyerinin zirvesindeydi. Henüz düşüş dönemine girmemişti.

Simon West tarafından yönetilen ve Scott Rosenberg tarafından yazılan film için tamı tamına 75 milyon dolar para harcandı. Film gişede 224 milyon dolar hasılat yaparak harcanan parayı üçe katlamayı başardı. Böylesine müthiş isimlerin bir araya toplandığı filmden başka bir şey de beklenemezdi zaten.

6 Haziran 1997’de yayınlanan film, ürkütücü suçluları yüksek güvenlikli hapishaneye nakleden bir uçağın hikâyesini anlatmaktadır. Takma adı Virüs olan azılı katil Cyrus Grissom serbest kalır ve uçağı ele geçirmeyi başarır. Böylece suçlular uçağı kaçırmış olurlar; ancak herkes bu durumdan memnun değildir çünkü yakın zamanda serbest kalacak olanlar bulunduğu gibi, cezasına razı olan suçlular da vardır.

7 – Hayalet Sürücü (Ghost Rider) (IMDB: 5.3) 2007

Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan bu filmde Nicolas Cage ve Eva Mendes birlikte yer aldılar. 16 Şubat 2007’de çıkan filmin bütçesi 110 milyon dolardı. Eleştirmenlerden ortalama yorumlar alan Hayalet Sürücü (Ghost Rider), 228.7 milyon dolar gişe hasılatı yaptı. Bu dönemden sonra Nicolas Cage’in düşüşü de başladı.

Mark Steven Johnson tarafından yönetilen film, hayatını motorsikletiyle çeşitli numaralar yaparak kazanan Johnny Blaze (Nicolas Cage)’in hayatını anlatmaktadır. Motorsikletiyle gösteriler düzenleyen ve akıl almaz numaralar yapan Blaze, deyim yerindeyse izleyicilerin aklını alır; ancak bu parıltılı hayatın altında bir trajedi yatmaktadır. Aslında ünlü akrobat, sevdiği kadını kurtarabilmek için ruhunu yıllar önce şeytana satmıştır. Yaptığı anlaşmaya göre Blaze, geceleri şeytanın emrinde çalışan bir hayalete dönüşmek zorundadır.

Listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Nicolas Cage’in inişler ve çıkışlarla dolu bir hayatı ve kariyeri olmuş. Kariyerinin bir noktasında deyim yerindeyse kaf dağının zirvesine ulaşan oyuncu, şimdilerde büyük bir düşüş yaşamakta. Öyle umuyoruz ki kendini bir an önce toparlar ve içinde bulunduğu bu kötü durumdan güçlenerek çıkar.

Peki, sizin favori Nicolas Cage filmleriniz hangileri? Yoksa Nicolas Cage’i beğenmiyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

İşte bahsetmeye değer diğer Nicolas Cage filmleri;

 • Dışlanmışlar (The Outsiders) – 1983
 • Face/Off Castor Troy/Sean Archer 1997
 • City of Angels Seth 1998
 • Snake Eyes Rick Santoro 1998
 • Gone in Sixty Seconds Randall “Memphis” Raines 2000
 • Corelli’nin Mandolini (Captain Corelli’s Mandolin) Captain Antonio Corelli 2001
 • Tersyüz (Adaptation) Charlie and Donald Kaufman 2002
 • Savaş Tanrısı (Lord of War) Yuri Orlov 2005
 • Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center) John McLoughlin 2006
 • Grindhouse Dr. Fu Manchu 2007
 • Kick-Ass Damon Macready/Big Daddy 2010
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *