«
nicolas-cage

Türkiye’de bir nesli derinden etkilemiş bir oyuncu Nicolas Cage. Bazılarımız onu gerçekten severken bazılarımız onunla dalga geçiyoruz. Evet, bugünlere gelmesinde torpilin ve amcasının yardımı olsa da kendi çabası da az değil. Bu yazımızda dört maddede size bu ünlü yıldızın hayatından ve filmlerinden bahsedeceğiz.

İşte Nicolas Cage’in hayatı ve yer aldığı önemli filmler…

1. Yaşına Rağmen İyi Görünüyor

7 Ocak 1964 tarihinde doğan Nicolas Cage, tam adıyla Nicolas Kim Coppola şu anda tam 57 yaşında. Evet, yanlış duymadınız; 57. Ünlü aktör böylesine yaşlı olmasına rağmen hâlâ Hollywood’un vazgeçilmez bir parçası.

Yaptığı son işler eskisi kadar iyi olmasa da durmadan yeni işler üretmeye devam ediyor. Yıldızının yeniden parlamasını umuyoruz!

2. Beyaz Perdede Rol Almasında Akrabalarının da Etkisi var

İlk madde de ünlü oyuncunun asıl adının aslında Nicolas Kim Coppola olduğunu söylemiştik. Bazılarınız Coppola soyadını fark etmiş olabilir. Evet, yanılmadınız! Ünlü aktör, oldukça ünlü bir yönetmen olan ve Baba (The Godfather), Kıyamet (Apocalypse Now) gibi filmlerin yönetmenliğini yapan Francis Ford Coppola’nın yeğeni.

Daha önce hep küçük rollerde yer alan minik Nicolas, en sonunda amcasının Rumble Fish ( 1983 ) adlı filminde rol almış. Bu filmden sonra Valley Girl adlı filmde yer alan Nicolas’ın yıldızı giderek yükselmiş. Ardından yine amcasının yaptığı ve başrolünde Kathleen Turner’ın da yer aldığı Peggy Sue Got Married adlı filmde oynamış.

Elbette ki bulunduğu yere sadece torpille gelmemiş, bu filmlerdeki performansları izleyiciler ve eleştirmenler tarafından sevilince oyuncu da yükselmeye devam etmiş. En sonunda film başına 4 milyon dolar alır hale gelmiş. Oynadığı önemli filmlerden bir başka maddede bahsedeceğiz, merak etmeyin!

3. Nicolas Cage’in Çocukluğu Oldukça Sorunluymuş

Los Angeles’ın kenar mahallelerinden birinde büyüyen Cage’in annesi sürekli depresyon geçiriyormuş.

Anne ilgisinden yoksul, kötü bir çocukluk yaşamış dünyaca ünlü oyuncu. Okuldan da nefret ediyormuş; çoğumuz okulu nefret ettiği için bırakırken, o öylesine nefret etmiş ki okulunu bir an önce bitirmiş. Bu durumun gelecekte ona bayağı fazla katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Okul insanın hayatını değiştirir…

4. Oynadığı Önemli Filmler ve Hollywood Bulvarındaki Yıldızı

nicolas-cage
Nicolas Cage

Evet, yanlış duymadınız! Nicolas Cage’in Hollywood Bulvarında bir yıldızı var. Sadece bu da değil, kendisi bir Oscar da kazandı. Şimdilerde oldukça kötü filmlerde oynasa da bir zamanlar oldukça sağlam yapımlara imza atmıştı koca yürekli Cage. Biz de sizlere o yapımlardan birkaçını sıralayacağız.

Bahsetmemiz gereken ilk film Leaving Las Vegas; 1995 yılında yayınlanan filmde Nicolas Cage, Mike Figgis’in bu bağımsız filminde düşük bir ücret karşılığında yer almayı kabul etti. Filmde intihar etmeye karar veren bir alkoliği canlandıran ünlü aktör; En İti Erkek Oyuncu dalında Oscar sahibi oldu. Her ne kadar bu rolden mütevazi bir ücret alsa da oynadığı bu rolün, sonrasında yer aldığı yapımlarda daha iyi ücretler almasına yardımcı olduğu bir gerçek.

Ardından The Rock adlı filmde Sean Connery ile başrolleri paylaşan ünlü oyuncu; mahkûmlar tarafından kaçırılan bir uçakta azılı katillere karşı savaşan kahraman bir eski polisi canlandırdığı Con Air ve John Woo’nun yönetmenliğini yaptığı, başrollerini John Travolta‘yla paylaştığı Face/Off‘la birlikte kariyerini yeni bir noktaya taşıdı.

Tüm bu yapımlardan sonra Gone in 60 Seconds filminde yer alan oyuncu, bu filmden 20 milyon dolar kazandı. Ardından Ghost Rider adlı filmde oynadı ve sonrasında kariyerindeki düşüş başladı. Ünlü oyuncunun tekrar eski günlerine dönmesini umut ediyor ve sizi makalemizin son paragrafıyla baş başa bırakıyoruz.

Gördüğünüz gibi, bugünlerde performansı eskisi kadar iyi olmasa da Hollywood dendiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi Nicolas Cage. Filmleriyle hayatımıza renk katan bir adam o. Belki bahsetmediğimiz ya da bahsetmeyi unuttuğumuz onlarca filmi var daha… Peki sizler Nicolas Cage hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cage hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilir ve oynadığı bazı yapımların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Dışlanmışlar (The Outsiders) – 1983
 • Siyam Balığı (Rumble Fish) Smokey 1983
 • Raising Arizona H. I. McDunnoug 1987
 • Wild at Heart Sailor 1990
 • Leaving Las Vegas Ben Sanderson 1995
 • The Rock Dr. Stanley Goodspeed 1996
 • Con Air Cameron Poe 1997
 • Face/Off Castor Troy/Sean Archer 1997
 • City of Angels Seth 1998
 • Snake Eyes Rick Santoro 1998
 • Gone in Sixty Seconds Randall “Memphis” Raines 2000
 • Corelli’nin Mandolini (Captain Corelli’s Mandolin) Captain Antonio Corelli 2001
 • Tersyüz (Adaptation) Charlie and Donald Kaufman 2002
 • Savaş Tanrısı (Lord of War) Yuri Orlov 2005
 • Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center) John McLoughlin 2006
 • Hayalet Sürücü (Ghost Rider) Ghost Rider/Johnny Blaze 2007
 • Grindhouse Dr. Fu Manchu 2007
 • Kick-Ass Damon Macready/Big Daddy 2010
Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *