«
mulan

1998 yapımı Amerikan animasyon filmi olan MULAN, konusunu bir Çin efsanesinden almıştır. Walt Disney yapımı olan bu animasyon, Disney’in 36. animasyon filmidir. Devam filmi olan MULAN II de 2005’te gösterime girmiştir.

Mulan Filminin Konusu

6. yüzyılda geçen destanda da olduğu gibi genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Ana karakterimiz olan bu kız HUA MULAN. Genç ve yetenekli olan Mulan ataerkil bir toplumda yaşamakla uğraşmaktadır. Uğraşmaktadır çünkü halkın razı olduğu bu ataerkil düzene o karşıdır.

Hun saldırıları nedeniyle babası orduya çağrılır. Babası bir önceki savaştan kalma yaraları nedeniyle orduya katılamayacak haldedir, bu durum için bir şeyler yapmak ister. Çünkü kurallara göre her evden bir erkek gitmek zorundadır.

Hem babası yerine evden birinin orduya katılması adına hem de ataerkil düzene yapabileceklerini göstermek adına Hua, kahraman bir savaş gazisi olan babası yerine kılık değiştirerek orduya katılır.

mulan
MULAN

Büründüğü yeni görüntüsüyle birlikte adını da Ping diye değiştirir. Orduya katıldıktan sonra savaşçı karakteriyle, zekasıyla ve cesaretli duruşuyla kendini diğer savaşçılara kanıtlar. İçinde onun da bulundu Çin ordusunun Hun ordusuna karşı yola çıkmasıyla asıl macera başlar.

Macera boyunca kimliğini saklamaya çalışır, sivri zekâsı ve cesaretiyle birçok problemin üstesinden gelir. Fakat bir gün gizli kimliği ortaya çıkar. Bununla birlikte savaş arkadaşları onu terk eder. Arkadaşları onu terk etse de en zor durumlara düşse de Çin’i savunma görevinden caymaz.

Hunların uzun zamandır saldırı pozisyonunda olduğu bu dönemde işleri tersine çevirmek için elinden geleni yapar. Çığlara, fırtınalara ve düşman ordularına rağmen Hunları geri püskürtmeyi başarır. Çin İmparatoru’nu ve Çin İmparatorluğu’nu kurtarmasıyla köyüne bir kahraman olarak döner. Herkesin taktirini kazanıp kimliğinin ortaya çıkmasıyla yakınlaştığı bir Yüzbaşı ile tekrar bir araya gelir.

Mulan ve Türkiye

Animasyonun yayınlanmasından sonra filmde gördüğümüz Hunlar, Türkiye’de tepkiyle karşılandı. Filmdeki Hunların işlenişi hakaret olarak algılanınca gösterimden kaldırılması bile talep edilmiştir. Bazı Türkçe dublajlarda Hun yerine Moğol dendiği de görülür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *