«
burcin-terzioglu (1)

Hem kamera önü hem de kamera arkasına uzak olmayan bir ailede dünyaya gelen Burçin Terzioğlu, 9 Mart 1980 İstanbul doğumludur.

Ailenin dizi ve film sektörüne bu kadar yakın olması sebebiyle kendisini küçük yaşlardan itibaren setlerde bulmuştur. Oyunculuk kariyerine erken başlayan Terzioğlu, dizilerin yanı sıra sinema filmleri, reklamlar ve hatta kliplerde oynamıştır. Hep birlikte oyuncu Burçin Terzioğlu’nun 2022 yılına kadar rol aldığı dizilere göz atalım.

1986 – 2000 yılları

Küçük yaşta dizi setleri ile tanışan Burçin Terzioğlu, daha 5 yaşındayken Perihan Abla dizisinde rol almıştır. 2000 yılına gelene kadar kronolojik sırasına göre; Yeniden Doğmak, Doktorlar, Mahallenin Muhtarları, Kavak Ailesi, Solan Gül, Sırılsıklam ve Yılan Hikayesi dizisinde çeşitli karakterlere hayat vermiştir.

Doktorlar dizisinde Cüneyt Arkın ile, Sırılsıklam dizisinde İbrahim Erkal ile, Mahallenin Muhtarları dizisinde Erkan Can ile Yılan Hikayesi dizisinde Meltem Cumbul, Memet Ali Alabora, Ayten Göçer ve Çetin Tekindor ile aynı setleri paylaşmıştır.

2000 – 2004 yılları

Türkiye’de en uzun süre yayınlanan dizilerden birisi olan Çiçek Taksi’de 2001-2004 yılları arasında Sinem karakterine hayat vermiştir. Tirvana ve Üzgünüm Leyla dizilerinde rol almıştır.

Çekimleri büyük çoğunlukla Bursa’da yapılan Kınalı Kar dizisinde Pınar Beyoğlu, Melekler Adası dizisinde Ceren karakteri ile karşımıza çıkmıştır. Başrollerini Sanem Çelik, Nejat İşler ve Halit Ergenç’in paylaştığı Aliye dizisinde Ümit karakterini canlandırdı.

2004 yılında yayımlanmaya başlayan, oyuncu kadrosunda Hülya Avşar, Cihan Ünal, Deniz Çakır, Vildan Atasever gibi oyuncuların olduğu Kadın İsterse dizisinde, Demet rolü ile yıldızı iyice parladı Burçin Terzioğlu’nun.

2004 Yılı ve Sonrası

burcin-terzioglu
Burçin Terzioğlu

Burçin Terzioğlu; 2006 yılında 2 sezon 52 bölüm yayımlandıktan sonra final yapan Kadın İsterse dizisinden hemen sonra ilk başrol oyunculuğunu yaptığı Fırtına dizisi ile ekranlarda olmaya devam etti. Murat Yıldırım ile başrolünü paylaştığı Fırtına dizisi, iki Karadenizli ailenin yaşadığı komik maceraları anlatıyordu. 48 bölümün sonunda dizi final yaparak yayın hayatına son verdi.

Yayımlandığı dönemde ortalığı kasıp kavuran, oyuncu kadrosu, konusu, replikleri ile günümüzde de konuşulmaya devam eden Ezel dizisinde diziye damgasını vuran Ramiz Dayı’nın (Tuncel Kurtiz) kızı Azad Karaeski karakterine hayat verdi sevgili oyuncu. Yayımlandığı tarihten itibaren 30’a yakın ülkede de yayımlanan Ezel dizisi, 2 sezon 71 bölüm sonra final yaptı.

2013 yılına gelindiğinde Özgü Namal ile başrollerini paylaştığı dram dizisi olan Merhamet ile karşımıza çıktı. Narin Yılmaz (Özgü Namal) ve Deniz Tunalı’nın (Burçin Terzioğlu) birbirine sıkı sıkıya bağlı dostluklarını canlandırdıkları dizi, 44. Bölümün sonunda final yapmıştır.

2015 yılına gelindiğinde Ayşegül Çilingir (Umman) karakteri ile Poyraz Karayel dizisinin başrolünde görmüş olduğumuz Burçin Terzioğlu, 3 sezon 82 bölümde dizi setini rol arkadaşı İlker Kaleli ve Musa Uzunlar ile paylaşmıştır. Polisiye, dram, aşk ve komedi türünde olan Poyraz Karayel dizisi ile adından iyice söz ettirmeyi başaran ünlü oyuncu, oyunculuk kariyerinde ilerlemeye hız kesmeden devam ediyordu.

2018 yılında bir dijital platformda yayınlanan ilk Türk dizisi olması özelliğiyle adından sıkça söz ettiren Hakan: Muhafız dizisinde Rüya rolü ile karşımıza çıkmıştır. Devam eden yıllarda, dönem dizisi olarak kabul edilen, ekranlara erken veda eden Kurşun isimli dizide gözü kara gazeteci Leyla Devrim rolünü, başrol arkadaşı Engin Altan Düzyatan ile birlikte oynamıştır.

2021 yılına geldiğimizde; yurtdışı bir diziden uyarlama olan Yalancı dizisinde Salih Bademci ile başrolü paylaşmıştır. Ancak Yalancı dizisi de Kurşun gibi ekranlara erken veda eden dizilerden olmuştur. Başka bir dijital platformda Hükümsüz adlı polisiye gerilim dizisinde Esma karakterine hayat vermiştir.

Burçin Terzioğlu ve Ödülleri

7 Ocak 2015 tarihinde yayımlanan ilk bölümünden, final yaptığı 1 Mart 2017 tarihine kadar Burçin Terzioğlu’na pek çok ödülü, Poyraz Karayel dizisinde canlandırdığı Ayşegül Umman Karayel karakteri kazandırmıştır. Bunlardan bazıları; 42. 43. Ve 44. Pantene Altın Kelebek en iyi kadın oyuncu ödülleri, 2. Ve 3. Türkiye Gençlik Ödülleri en iyi kadın dizi oyuncusu ödülleri, çeşitli üniversiteler tarafından yapılan anket sonuçlarında en iyi kadın dizi oyuncusu ödülleridir.

Ayrıca en iyi dizi çifti olarak Ayşegül ve Poyraz karakterleri ile de çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Hakan: Muhafız dizisindeki oyunculuğu ile 3.Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali Ödülleri’nde dijital alanda en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne, Yalancı dizisindeki Deniz karakteri ile 4.Kristal Geyik Ödülleri’nde en iyi kadın dizi oyuncusu ödülüne layık görülmüştür.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *