«
the-office

İzleyen çoğu kişinin ilk başta yadırgadığı sonradan ise çok sevdiği bir dizi düşünün, evet o dizi The Office. Dizinin doğuşu aslında İngiltere, Birleşik Krallık’ da oluyor. İngiliz versiyonu aynı zamanda orijinal versiyon demiş olursak yanlış söylemiş olmayız. Evet doğru, çoğumuzun bildiği The Office Amerikan versiyonu aslında bir uyarlama dizisidir.

Bu Diziyi Farklı Yapan Ne?

The Office, mockumentary kavramını en iyi şekilde yapmış ve dünyaya duyurmuştur. Ondan sonra gelen mockumentary dizilerine de ilham olmuştur. Zaten ilk başta çoğu kişinin yadırgamasının nedeni de bu diziyi diğer sitcom dizilerinden ayıran mockumentary kavramıdır. Tabii bunun yanı sıra çok samimi bir ortamda geçmesi ve yıllar geçtikçe sıkı bir aile olmaları gibi

Peki Mockumentary Kavramı Nedir?

Belgesel tarzında çekilmiş ve karakterlerin belgeselde olduklarını bildiği bir türdür. Yani arada bir kameraya karşı konuşurlar, hatta bazen kameradan kaçmaya çalışırlar ama bu gerçekçiliği ve seyirciyle olan bağı arttırdığı için seyir keyfini de oldukça arttırır.

Dizinin Yükselişi

Dizi ilk çıktığı zamanlar orijinal versiyonu maalesef bekledikleri gibi tutmamış, nedenini ise dizinin başrollerinden ve yapımcılarından biri olan Ricky Gervais’a göre İngilizlerin mizah anlayışlarının olmamasından dolayı dizinin değeri ilk başlarda bilinememiş. İşin ironik tarafı ise kendisi de bir İngiliz. Tabii bu demek oluyor ki istisnalar kaideyi bozmaz.

the-office
The Office

Dizinin İngiltere versiyonu 2 sezondan sonra final yaptı ve birkaç özel bölümden sonra tamamen bitti. Fakat Ricky Gervais bu işin peşini bırakmadan bu sefer uyarlama olarak başka bir ekiple Amerika’da tekrar denedi, ve bu sefer tahmin edebileceğiniz gibi ciddi bir başarı yakaladı. Tabii bu başarı da ilk sezon yayınlandığı zamanlar elde edilmedi.

İlk sezonu diziyi tanıtma amaçlı düşünebilirsiniz. 6 Bölüm ve bölüm başı sadece 20dk. Yani ilk sezon eğlenceli olsa da ilk başta alışamadığınız için gülmeyebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi diziyi anlama ve tanıma açısından bu sezon oldukça önemli. İlk sezonun çıktığı zamanlar çok iyi bir başarı yakalayamamış olsalar da mükafatını sonradan en iyi şekilde aldılar.

Dizinin ilk sezonundan sonra nasıl bir seviye atladığını söylememize bile gerek yok. Gerçekten her açıdan daha çok geliştirilmiş ve izleyiciyi sürüklemesi için ne gerekiyorsa yapılmış. Hatta o kadar iyi yönde değişim var ki The Office dizisinin evrim geçirdiği zaman diye adlandırabiliriz.

Ayrıca şunu da eklemeden geçemeyiz, şu anda maalesef The Office kadar samimi ve her konunun çekinmeden konuşulduğu, eleştirilerin direk yapıldığı bir mizah dizisi görmemiz gerçekten çok zor.

Sonuç olarak dizi hakkettiği değeri aldı ve şu an en sevilen sitcom dizilerinin arasında büyük bir yer edindi. Imdb puanı olarak da en yüksek puanlı sitcom dizisi olduğunu söyleyebiliriz. 10/9 puan gerçekten Imdb puanı için çok iyi bir rakam.

Bu içerikte sizlerle beraber The Office dizisinin nasıl bu kadar başarılı bir dizi olduğundan bahsettik. Umuyoruz ki beğenmişsinizdir, görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *